Закон і Бізнес


Адвокат Валентин Рибін:

«З ранньої весни 2014 року спостерігаємо сотні, якщо не тисячі сфабрикованих СБУ справ за «політичними» статтями»


Валентин Рыбин: «С ранней весны 2014-го наблюдаем сотни, если не тысячи сфабрикованных СБУ дел по «политическим» статьям»

№24 (1426) 22.06—28.06.2019
ОРЕСТ ГАМСЬКИЙ
3808

Колишнього першого заступника керівника протоколу Кабінету Міністрів Станіслава Єжова виводили з урядової будівлі в наручниках і під прицілом телекамер, що абсолютно випадково опинилися в потрібному місці та в потрібний час. Його обвинуватили в роботі на російські спецслужби. Рік тому цю справу почав розглядати Голосіївський районний суд м.Києва, і вона тягнеться дотепер. «ЗіБ» звернувся до адвоката обвинуваченого Валентина РИБІНА, аби з’ясувати, що заважає ухваленню вироку.


 «СБУ зробила все для того, щоб покласти під ялиночку Петру Порошенку й Ко чергового «російського радиста»

— Особистий перекладач Прем’єра Володимира Гройсмана С.Єжов, за версією слідства, учинив державну зраду — інформував спецслужби РФ про переговори глави Кабміну. Його справа — це дійсно успіх спецслужб чи показове страшидло для населення?

— Це — невміла політична провокація, інсценована й досить незграбно реалізована Службою безпеки під керівництвом Василя Грицака при пособництві Анатолія Матіоса. Тут задіяно все: і пропагандистські штампи-страшидла, і фальсифікація, і незаконне прослуховування. І все це — за потужної медіапідтримки. Служба зробила все для того, щоб під Новий 2018 рік (а затриманий С.Єжов був 20.12.2017) покласти під ялиночку Петру Порошенку й Ко чергового «російського радиста».

— У чому, по суті, обвинувачують С.Єжова?

— У державній зраді у формі надання представникові головного розвідувального управління генерального штабу Міністерства оборони РФ допомоги в проведенні підривної діяльності. А конкретніше в тому, що він збирав і надавав російським спецслужбам відомості (цитата з обвинувального акта: «деякі з яких не підлягали розголошуванню»).

Простіше кажучи, С.Єжова обвинувачують у тому, що він записував на свій мобільний телефон переговори В.Гройсмана з різними іноземними й не тільки офіційними особами, а потім пересилав аудіофайли на електронну адресу, нібито використовувану російськими спецслужбами. При цьому самі аудіозаписи переговорів Прем’єра, які С.Єжов допомагав вести йому як перекладач, не мають абсолютно ніяких відомостей, що містять державну таємницю або становлять інтерес для третіх осіб.

Електронна скринька, на яку такі аудіозаписи відправлялися, хоч і міститься в російському сегменті Інтернету (yandex.ru), але встановити її точне місцеположення та стосунок до спецслужб РФ, як і до інших спецслужб, слідству не вдалося.

— На що може з упевненістю спиратися прокурор, доводячи вину «шпигуна»?

— У цій справі прокуророві, напевно, найважче буде домогтися обвинувального вироку, оскільки у справі немає жодного доказу вини С.Єжова. Відзначу, що слідство вдалося до прямих фальсифікацій та фабрикації доказів.

Закінчення на стор.3

«Слідчий СБУ, котрий проводив досудове розслідування, здійснив фальсифікацію доказів»

— Що має у своєму розпорядженні захист, доводячи невинуватість колишнього перекладача?

— У розпорядженні захисту — цілий ряд аргументів, що обґрунтовують його невинуватість. Перш за все це те, що С.Єжов не мав доступу до інформації, яка містить державну таємницю або що має обмеження в доступі. Сам В.Гройсман, відповідаючи на запитання парламентарів невдовзі після затримання свого перекладача, повідомив, що діями С.Єжова ніякої шкоди не заподіяно.

Далі. Слідство точно не встановило, що поштова скринька olena_prekrasna@yandex.ru використовується спецслужбами РФ чи іншими розвідками. Аудіозаписи розмов Прем’єра з третіми особами були направлені в Київський інститут судових експертиз для встановлення наявності в них відомостей, що містять держтаємницю або іншу важливу інформацію. Проте перед направленням справи до суду сторона обвинувачення відмовилася від такої експертизи, і вона не була проведена.

Посилання слідства на наявність у справі ефемерних представників ГРУ, так само як і інших спецслужб іноземних держав, не підтверджуються. А електронна скринька, назва якої читається як «Олена Прекрасна», видає можливу провокацію недалеких оперів СБУ.

До речі, є низка цікавих нюансів, пов’язаних із роботою С.Єжова в Кабміні. Наприклад, він був призначений на посаду, коли перебував у відпустці (наказ оформлений заднім числом), не отримував ніяких посадових інструкцій, а до обов’язків першого заступника керівника протоколу не належать усні переклади з іноземних мов.

Отже, станом на сьогодні маємо таку ситуацію: правовий статус посади не визначений, посадові обов’язки не конкретизовані, на посаду С.Єжов потрапив при сумнівних (з погляду трудового законодавства) обставинах, і чим саме він мав займатися на такій «посаді», не зрозуміло, але вже точно не перекладом з англійської. Ось така, як мовиться, «картина маслом»!

— Ви не раз заявляли, і зараз, і під час судових засідань, про фальсифікації в цій справі. Невже слідчі СБУ фабрикували докази вини? Заради чого?

— Саме так. Стверджую, що слідчий СБУ, котрий проводив досудове розслідування, здійснив фальсифікацію доказів провини, і за цим фактом я вже провів низку заходів, які дозволили отримати рішення Шевченківського районного суду м.Києва про внесення до ЄРДР відомостей за ст.372 Кримінального кодексу.

Наприклад, слідчий з метою «прикувати до території» електронну адресу, на яку відправлялися аудіозаписи, склав протокол огляду, в якому в не відому нікому програмку в Інтернеті вніс «статичну» частину IP електронної адреси й отримав результат: поштова скринька розташована в Москві, у Кремлівському палаці з’їздів (що лише показує мітку сервера «поштовика» Yandex). Проте саме це є для слідства доказом використання скриньки саме розвідниками ГРУ!

Далі — більше. Слідчий, заздалегідь установивши, що Станіслав на початку грудня 2017 року виїжджав із приватною метою до Мінська, не придумав нічого, крім появи невідомого, але дуже свідомого громадянина N. Він чомусь тільки в березні 2018 року прийшов до СБУ й написав заяву про те, що особисто бачив С.Єжова в Мінську в одному з ресторанів. Більше того, навіть зробив кілька фотографій під час того, як С.Єжов нібито одержував інструкції від працівника ГРУ й навіть почув і запам’ятав його ім’я. До заяви додаються дві ксерокопії фотографій низької якості, на яких неможливо встановити ні осіб, ні місця. Разом з тим усю цю «творчість» уже прокурор намагався подати суду як докази контакту С.Єжова з іноземними розвідниками.

Варто відзначити й винахідливість колишніх співробітників Станіслава, які, відповідаючи на запит слідчого про наявність у С.Єжова посадової інструкції, у січні 2018 року вказали на відсутність такої. Проте на повторний запит у квітні надали надруковану посадову інструкцію. Щоправда, без підпису С.Єжова. До того ж забули, що в описі особистої справи в управлінні кадрів КМ така інструкція не записана.

«Сподіваюся, що полювання на відьом буде незабаром припинено»

— Яка судова перспектива чекає цю справу?

— А судіть самі, тобто поміркуйте: яка судова перспектива чекає бездоказову, поспішно оформлену (слідство тривало півроку) справу, яка тріщить по швах у суді, викликаючи подив, а часто відверте обурення в членів колегії як змістом, так і формою документів і матеріалів?!

Відзначу тільки, що вирок — це прерогатива й виключна компетенція суду. Утім, при такому стані справи я сподіваюся на позитивний для підзахисного результат.

— Судовий процес триває вже рік, а сам С.Єжов під вартою з грудня 2017-го. Чому суд не поспішає з ухваленням вироку?

— Уважаю, побоюється кардинальних процесуальних рішень у зв’язку з катастрофічною ситуацією, що склалася в системі правосуддя взагалі та з тотальною залежністю кар’єри суддів від ухвалюваних ними рішень зокрема. На жаль, багато представників суддівського корпусу скуті як особистими чинниками (стаж, сім’я, посада), так і, можливо, компрометаційними обставинами. Маю на увазі той факт, що багатьох суддів буквально проціджують через кваліфікаційне оцінювання, співбесіди, навіть кримінальні справи і т.д.

Не варто забувати і про роль так званих активістів, які відвідують резонансні процеси, поводяться зухвало, не поважають суддів, а часто просто відверто погрожують їм та їхнім сім’ям. У такому стані якісно здійснювати правосуддя в Україні стало практично неможливо, судді звільняються, беруть лікарняні, ідуть у тривалі відпустки.

Ми спостерігаємо практично автоматичне подовження судом строків тримання під вартою та вкрай рідкісні засідання, на яких по суті справа не розглядається.

— Чи може вплинути на суд той факт, що двоє з колегії, котрі розглядають справу, перебувають у санкційному списку РФ?

— Думаю, судді самостійно зможуть визначити ступінь впливу на них так званих санкційних списків РФ, до яких вони потрапили. Як юрист, уважаю, що це може бути неприємним фактом для них, але не більше того, оскільки до розгляду кримінальної «справи С.Єжова» ніякі санкції або списки стосунку не мають.

— Період головування в СБУ В.Грицака ознаменувався масовістю кримінальних справ саме за ст.111 КК. Чи дійсно в нашій країні стільки «шпигунів»? Кого з них ви ще захищаєте?

— На жаль, з ранньої весни 2014 року ми спостерігаємо сотні, якщо не тисячі сфабрикованих СБУ справ за так званими політичними статтями, до яких без побоювання можна віднести стст.109—111 КК. І Валентин Наливайченко, і В.Грицак не гребували покриванням фальсифікацій у справах генерала В.Бика, Д.Мастикашевої (яку, до речі, викрали, били, записали з нею зізнавальне відео, і потім В.Грицак продемонстрував цей жах на офіційному брифінгу 17.08.2017), доктора П.Михальчевського, А.Васьковського, С.Єжова й багатьох інших.

Я захищаю багатьох із цих людей і, повірте, у кожній справі стикаюсь із силою-силенною не тільки процесуальних порушень, а і з якимсь протиприродним завзяттям сторони обвинувачення (і часто при потуранні суддів) заподіяти якомога більше страждань людям. Їх роками безальтернативно тримають під вартою, обвинувачують в якихось немислимих діяннях, старанно втиснутих слідчими СБУ в прокрустове ложе «державної зради».

Сподіваюся, що полювання на відьом буде незабаром припинено, а незаконно переслідувані громадяни нашої країни зможуть повернутися до нормального мирного життя.