Закон і Бізнес


Скасовано обов’язок продажу валютних надходжень: наслідки для бізнесу


20.06.2019 09:54
3463

Вимога щодо обов’язкового продажу підприємцями 30% валютних надходжень на міжбанківському валютному ринку скасована. Надходження бізнесу, зараховані на їх розподільчі рахунки упродовж 19 червня, вже також не підлягають обов’язковому продажу.


Сьогодні, 20 червня, набули чинності зміни до Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, внесені постановою правління Національного банку України від 18.06.2019 №78, передає «Закон і Бізнес» з посиланням на прес-службу НБУ.

Таке рішення регулятор називає продовженням валютної лібералізації відповідно до дорожньої карти, яка передбачає поступове зняття усіх валютних обмежень для покращення макроекономічних умов в Україні.

В Нацбанку переконані, що рішення не матиме негативних наслідків для макрофінансової стабільності, посилаючись на статистичні дані. Адже коли норматив обов’язкового продажу валютних надходжень становив 50% або (донедавна) 30%, бізнес загалом продавав понад 90% валюти.

Оптимістичні прогнози регулятора підтримують і експерти, які уважають, що скасування валютних обмежень в цілому позитивно вплине на бізнес. В коментарі виданню «Закон і Бізнес» асоційований партнер АО «Скляренко, Сидоренко та партнери» Юлія Стусенко назвала три наслідки ухвалення постанови №78.

«По-перше, бізнес більше не буде втрачати на курсових різницях, що виникали в зв’язку з примусовим продажем валюти за одним курсом і необхідністю через деякий час придбавати валюту для сплати закордон за іншим курсом. По-друге, бізнес отримає можливість продавати валюту тоді, коли вважає за потрібне і коли курс валюти є економічно вигідним для нього, а не в примусовому порядку, коли банк без доручення клієнта був зобов’язаний зарахувати валютні надходження на розподільчий рахунок і не пізніше наступного дня здійснити їх обов’язковий продаж. По-третє, бізнес отримає суттєву економію на комісіях, які банки стягували за продаж та наступне придбання валюти на міжбанківському валютному ринку», - пояснила експерт.

Крім цього, на її думку, скасування обов’язкового продажу валютної виручки сприятиме стабільності курсу гривні, адже попередні сезонні коливання курсу гривні були в тому числі пов’язані з масовим обов’язковим продажем валюти при отриманні виручки від врожаю сільськогосподарськими виробниками та придбанням валюти при закупівлі за кордоном ресурсів, необхідних для сільськогосподарських робіт.

Закон і Бізнес