Закон і Бізнес


Гривня вільного плавання

НБУ послабить контроль за курсом, але збільшить обсяг доларів і євро на ринку


Банки і клієнти, №2-3 (989-990) 12.01—21.01.2011
1826

Йдучи з посади голови Нацбанку, Володимир Стельмах прийняв кілька рішень, які були гаряче підтримані новим керівництвом. Утім, вони були не тільки підтримані посфтактум, а й вироблені спільно. Тепер новий керівник центробанку Сергій Арбузов буде втілювати рішення попередника в життя і, що дуже ймовірно, з’являться нові рішення, які змінять фінансовий ринок країни. Та як змінять, навіщо і до чого це призведе?


Валютне звільнення

Наприкінці минулого року В.Стельмах підписав постанову, згідно з якою були нібито зняті обмеження з банків при проведенні валютних операцій. Зокрема, з 28 грудня 2010 року фінансові установи можуть більше одного разу протягом дня змінювати курс купівлі та продажу валют, що було заборонено до того. Також регулятор зняв обмеження на максимально допустиме відхилення курсів банків від офіційних курсів НБУ на 2%.
Незадовго до цього НБУ затвердив ще одне майже революційне рішення: вже скоро всіх експортерів можуть зобов’язати продавати 50% валютного виторгу на українському міжбанку.
Названі дві події тісно пов’язані між собою, і в той же час логіка однієї постанови НБУ суперечить логіці іншої. Але це тільки лише на перший погляд. Рішення про обов’язковий продаж валюти було прийнято на підставі того, що Рада національної безпеки і оборони ухвалила документ з грізною назвою: «Про ви¬клики та загрози національній безпеці України у 2011 році».
РНБО доручила Кабміну і Нацбанку підготувати і внести на розгляд Верховної Ради законопроект про надання регуляторові права тимчасово запроваджувати обов’язковий продаж компаніями-експортерами частини валютного виторгу. Крім того, координаційний орган з питань нацбезпеки й оборони зобов’язав ужити заходів для зменшення у 2011 році використання валюти як засобу платежу.

Доларовий резерв

Водночас НБУ наполегливо вимагав від банків робити все можливе, щоб у населення не виникало проблем при продажу й купівлі валюти. Більше того, напередодні новорічних свят регулятор пригрозив фінустановам: якщо ті будуть штучно створювати дефіцит валюти, то їм буде дуже зле. Як зазначив начальник департаменту НБУ із зовнішньоекономічних операцій Сергій Круглик, неприпустимо, щоб банки здійснювали тільки купівлю валюти або продаж.
Якщо порівняти дві постанови НБУ, то можна побачити, що, з одного боку, влада нібито бореться з надмірною доларизацією економіки, а з другого — каже, що не дай Боже простий українець не зможе купити собі трохи валюти. Проте рішення про обов’язковий продаж іноземних грошей експортерами має цілком зрозумілу логіку: взявши багатомільярдні кредити, Україна повинна подбати про надходження валюти, щоб розрахуватися за боргами. Але це рішення неодмінно має призвести до появи дефіциту валюти, зокрема на готівковому ринку.
Який же сенс у тому, що банки зможуть кілька разів на день змінювати курси й відхилятися від офіційного курсу настільки, наскільки вважатимуть за потрібне? Один з банкірів, який побажав залишитися нена¬званим, заявив, що жоден банк не в захваті від обов’язкового продажу експорт¬ного виторгу, оскільки це створить проблеми і з ліквідністю, і з обсягами валюти для спекуляції.
Рішення про зняття обмежень на коливання, за словами банкіра, дає суто теоретичну можливість заробити на курсовій різниці при спекулятивних операціях. «Але якщо ви думаєте, що я в передчутті того, як мій банк нагріє на цьому гроші, то ви помиляєтеся: частка валютних операцій у нас становить менше 4%, а стрибки курсу нашкодять не тільки населенню, яким опікується НБУ, а всім без винятку, тому що валюти в країні поки ще багато і стрибки курсів нікому не потрібні», — сказав банкір.
Згідно з найсвіжішими даними НБУ обсяги операцій на готівковому ринку України, пов’язаних із ку¬півлею та продажем валюти, в листопаді 2010 року становили $4,6 млрд. Банками було куплено в населення $1,4 млрд, а прода¬но — $3,2 млрд. І обсяги таких операцій зростали кожен місяць минулого року, а в січні 2010-го вони становили $2,2 млрд.
При цьому багато експертів позитивно сприймали те, що Нацбанку й Уряду вдавалося стримувати курс, хоча й не без допомоги МВФ. В умовах доларизації, недовіри до влади і гривні, а також інфляції, непорушність курсу є базовим показником, який стабілізує господарську, експортну та імпортну діяль¬ність, кажуть експерти. А що буде тепер, коли курс відпущений у вільне плавання?

Гривня подешевшає?

Найбільш імовірним сценарієм буде ослаблення гривні. Експерти називають різні цифри — падіння курсу національної грошової одиниці від 3 до 5% на початку 2011 року, поки ситуація здається стабільною, а банки не дуже активно користуватимуться правом змінювати курси. Потім коливання зростуть, і нам доведеться змиритися з тим, що відстежувати курс ми будемо не за днями, а годинами. Як жартують фінансисти, відтепер можна буде купити вранці мільйон доларів за 8 млн грн., а ввечері продати за 8,2 млн.
Утім, поки Україна позичає валюту в МВФ та інших організацій, побоюватися курсової нестабільності не варто. Однак не слід також забувати про сильне експортне лобі Україні: якщо його зобов’язали здавати половину валютного виторгу, то натомість дали компенсацію за «незручності» — можливість обвалу грив¬ні. Буде він блискавичним чи повзучим — залежатиме від експортерів.
Як і у випадку з постановою про продаж 50% виторгу, банкіри відзначають, що й постанова про зняття курсових обмежень є двоякою. Багато хто впевнений, що рано радіти чи журитися, краще дочекатися офіційних роз’яснень.
С.Круглик каже, що згідно з постановою НБУ №502 режим роботи залишається тим самим: уранці встановив курси — за ним й веди торгівлю. І ось тепер своє слово має сказати новий шеф Нацбанку. Але тенденція в рішеннях НБУ поки що більш-менш зрозуміла: накопичувати валюту і формально дозволяти знецінювати гривню.

Андрій ЧЕРНІКОВ, «Економічна правда»