Закон і Бізнес


Психологія для Феміди

369 правників готові поповнити суддівські лави, слово за ВККС


Випускникам НШС пояснили, що в їхній роботі на першому місці завжди має стояти людина.

№21 (1423) 01.06—07.06.2019
Аліна ПРИШЛЮК
26818

Цьогоріч юристів випустили з Національної школи суддів зі знаннями, які їм допоможуть зберегти нерви та зрозуміти людей. Наступного року служителів Феміди планують зробити поліглотами.


Завжди перевіряти докази

В НШС завершився ще один навчальний рік. І майбутні судді, які перед тим 9 місяців опановували нюанси здійснення правосуддя, практикувались і готувались, тепер чекають кваліфікаційного оцінювання.

Міжнародні експерти похвалили школу за креативність. На урочистостях були присутні троє гостей з інших країн, і всі розмовляли українською мовою. Один з них, щоправда, українець — керівник українсько-канадського проекту. Як з’ясувалося, за час роботи в нашій країні державну мову освоїла полячка, головний міжнародний експерт проекту «Право-justice» Анна Адамська-Галант та голова офісу Ради Європи Мортен Енберг.

На цей факт звернув увагу ректор НШС Микола Оніщук і анонсував у майбутньому для суддів спеціальний курс іноземної мови. Адже, на його думку, посаду судді мають обіймати інтелектуали. З наступного року школа планує навчати англійської та німецької.

Мова — не єдине, чим похвалилися перед студентами іноземні гості. А.Адамська-Галант розповіла про свої пригоди до початку урочистостей. Вона вважала, що знає Київ дуже добре. Проте замість того, щоб приїхати на вул.Васильківську, де відбувалася подія, подалася на Велику Васильківську. Лише там довідалася, що це не одне й те саме.

Через те що не перевірила адресу, жінка запізнилася на захід, і це стало приводом для напуття випускникам. «Зверну вашу увагу на те, що обов’язком судді є завжди перевіряти докази, навіть якщо щось видається очевидним. Вам доведеться постійно вдосконалювати свої знання, адже на вас чекає дуже багато змін до законодавства. Суддя вчиться все життя», — запевнила жінка.

Вона розповіла, що коли пішла на навчання до школи суддів, то не планувала працювати за професією. Була на роздоріжжі й думала розпочати кар’єру адвоката, адже ця категорія юристів більше заробляє, їхня робота цікавіша. Однак, потрапивши на стажування до законника, який став для неї взірцем професіоналізму та справедливості, А.Адамська-Галант змінила свою думку й відчула, що має покликання саме до роботи в храмі Феміди.

«Коли станете суддями, ви повинні кожен день бути найкращою версією себе», — звернулася до випускників керівник програми у сфері верховенства права та прав людини Наталія Ступницька.

Жінки та психологія

У своїх промовах викладачі та тренери наголосили, що проведення спеціальної підготовки кандидатів є важливим кроком уперед у сфері перебудови системи добору суддів та має особливе значення. Інноваційна програма спеціальної підготовки передбачала комплекс теоретичних і практичних заходів, кінцевою метою яких було формування фахових умінь, навичок і високої професійної культури.

24 травня одночасно закінчилися підготовчі начальні курси у Львівському, Одеському, Харківському та Чернівецькому відділеннях НШС. Загалом в усіх відділеннях цього року навчався 371 кандидат на посаду судді. Найбільше — у Києві, на другому місці за чисельністю — Львів. За статистикою, найпопулярнішою ця професія стала серед людей середнього віку — 36—50 років.

Цьогорічний курс був цікавий і тим, що 51% студентів НШС — жінки, й абсолютна більшість ніколи до цього часу не працювала в судах.

В основі спецпідготовки — використання тренінгів як ефективної форми навчання, аби сформувати в претендентів на мантію практичні навички й уміння в застосуванні закону й веденні судового засідання, зміцнити теоретичні знання та вміти їх застосовувати на практиці. Серед пріоритетів початкової суддівської освіти були також засоби, що дозволяють сформувати більш високий рівень довіри громадян до Феміди: комунікація, належне врядування, психологічна підготовка.

Загалом за 9 місяців було 1232 тренінги. Участь в їх проведенні взяло понад 550 діючих суддів та майже
700 викладачів.

Історично так склалося, що психологія й судова система тривалий час ішли поряд і майже не перетиналися. Така тенденція сформувалася при підготовці юристів у вищих навчальних закладах. Але ж суддя — насамперед людина, яка стикається зі стресами, несправедливістю, злочинцями й агресією. Тому для майбутнього законника необхідно спочатку зрозуміти свої психологічні особливості. Це дасть можливість під час здійснення правосуддя розуміти психологію учасників процесу, що позитивно впливатиме на репутацію судової системи. Так вирішили у школі й запросили до співпраці фахівців відділу науково-методичного супроводження психологічної підготовки суддів.

«Психологічні знання для слухачів НШС потрібні, як повітря людині. Ми не перебільшуємо, а констатуємо факти, отримані під час зворотного зв’язку після проведених занять зі слухачами», — написали автори у звіті про навчальний курс. Мова йде про тренінг «Психологічна адаптація до суддівської діяльності».

Отже, хай і не так багато, як потрібно, але чергове поповнення для судів уже підготовлене. Тепер слово за Вищою кваліфікаційною комісією суддів, аби відчинити для випускників двері до судів.

 

КОМЕНТАР ДЛЯ «ЗіБ»

Ярослава КРАВЧЕНКО,
випускниця Національної школи суддів:

— Я працювала 10 років у загальному місцевому суді на різних посадах, а сьогодні працюю в правоохоронних органах. Зараз активно готуюся до кваліфікаційного оцінювання та чекаю на оголошення конкурсу на суддівські посади.

Дуже вдячна своїм тренерам і викладачам, адже здобуті знання згодяться як у професії судді, так і в будь-якій іншій. Вони ділилися з нами досвідом своїх помилок і застерігали від них у майбутньому.

Дуже сподобалося, що матеріал викладали діючі судді, з якими можна було обговорити питання не тільки на рівні теорії, а безпосередньо на рівні реальних справ, які вони слухали. Навчальний курс був цікавим, залучено до нього багато фахових експертів з гарною підготовкою та високим кваліфікаційним рівнем.