Закон і Бізнес


Без конопель не життя!


№21 (1423) 01.06—07.06.2019
1940

Право особи на життя охоплює різні чинники: від неприпустимості страти до надання медичної допомоги. Українські народні обранці вирішили, що фундаментальним для людини є також право на… медичні коноплі.


Під проектом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення фундаментального права особи на життя» (№10313) підписалися відразу 103 народні депутати. І перший пункт документа ще має стосунок до права на життя. Адже гарантує особам, які проживають на непідконтрольних територіях чи в населених пунктах на лінії зіткнення, право на кваліфіковану медичну допомогу та вільний вибір лікаря.

Проте далі автори переходять від обґрунтування невід’ємності права особи на життя до розвитку національної медичної науки та фармацевтичної промисловості. Виявляється, що прогресу в цьому напрямі не досягнути без унесення змін щодо регулювання обігу конопель. До того ж наукові дослідження доводять позитивний вплив більшості речовин, що містить канабіс, на організм людини, і тільки одна зі 121 — тетрагідроканабінол — може спричиняти негативний психоактивний вплив.

Тому пропонується дозволити використання саме канабідіоловмісних рослин з мінімальною кількістю ТГК й лише за медичною та науковою метою. А обіг сортів з високим умістом ТГК залишити під забороною.

Відповідно, вирощування «нешкідливих» конопель буде декриміналізоване та не потребуватиме дозволу. Достатньо повідомити про обсяги та мету таких посівів.

«Насправді, всі умови, необхідні для застосування терапевтичних властивостей конопель, вже створені, а необхідність прийняття окремого закону —  відсутня», — так у коментарі виданню «Закон і Бізнес» прокоментував законодавчу ініціативу президент Асоціації «Українські технічні коноплі» Олександр Ігнатюк.

«Коноплі містяться у Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, затвердженим постановою Кабміну від 06.05.2000 № 770, лише за одним показником: вмістом тетрагідроканнабінолу. Його в рослині не повинно бути більше 0,08 відсотка. Всі сорти цієї рослини з нижчим показником і так дозволені до культивування для промислових цілей, — пояснив він. — Цей показник в Україні на порядок нижчий, ніж у розвинених країнах Світу. То ж для сприяння розвитку медичного напряму можна говорити про перегляд соціально безпечної  (дозволеної до культивування) кількості ТГК на підзаконному рівні».

Водночас, експерт звертає увагу на те, що терапевтичний ефект не обмежується лише цією речовиною. «Крім фактично забороненого сьогодні тетрагідроканнабінолу, рослина містить більше шістдесяти канабіноїдів які вже використовуються у медичних цілях. Цього року ми реєструємо кілька спеціально виведених сортів технічних конопель медичної спрямованості. І робимо це  в рамках діючого законодавства», — розповів О.Ігнатюк.