Закон і Бізнес


Сонце для… сну

Чому денне світло таке важливе для гарного відпочинку


Не отримуючи денного світла, біологічний годинник людини починає відставати, додаючи за кожен день темноти приблизно півгодини до 24-годинного циклу.

№20 (1422) 25.05—31.05.2019
1027

Багато написано про ті наслідки для здоров’я, які спричиняють куріння, алкоголь та інші шкідливі звички. І значно менше відомо про важливість сну й ту критичну роль, яку відіграє денне світло.


Смеркове світло під час заходу сонця уповільнює наш біологічний годинник, змушуючи наступного дня пізніше вставати. Вранішнє світло прискорює біологічний ритм, через що ми встаємо раніше, пише Бі-Бі-Сі.

Коли більша частина людства працювала в полі, це не становило проблеми: люди перебували під дією і світанкових променів, і вечірнього смеркового світла, тому в результаті одне компенсувало інше. Але сьогодні багато хто працює в приміщенні й не отримує цих природних сигналів.

Одним з побічних наслідків нестачі сонячного світла є сезонний афектний розлад (або зимова депресія), на яку страждають приблизно 2,8% європейців.

Особливо це стосується студентів вузів, які часто встають пізніше, а ближче до вечора проводять час поза домом. Смеркове світло уповільнює роботу їхнього біологічного годинника, а це означає, що вони пізніше прокидатимуться і пізніше лягатимуть спати. Це ускладнюється гормональними змінами, які відбуваються в підлітковому і юнацькому віці, що в результаті призводить до відставання біоритмів приблизно на дві години.

Щоб не порушувати циркадних ритмів, медики радять затемняти кімнату перед сном і постаратися отримувати якомога більше природних сонячних променів уранці. Ці прості кроки можуть допомогти відрегулювати і поліпшити свій сон.