Закон і Бізнес


Вчися працювати

Скільки заробляють підмайстри у Німеччині


№20 (1422) 25.05—31.05.2019
1128

Токар, механік, сантехнік, пекар, перукар, масажист, асистент в адвокатській конторі, працівник банку, зубний технік — майже 330 професій у Німеччині можна здобути в рамках виробничого навчання.


Відбувається воно за дуальною системою, що передбачає тісний зв᾽язок теорії з практикою. Ця модель підготовки кадрів сьогодні популярна і в інших країнах Європи, пише DW.

Учні профтехучилищ під час навчання отримують зарплату. Зараз винагорода підмайстрів коливається в межах €400 — €800 на місяць. Хоча є професії, при здобутті яких учень може отримувати до €1500 на місяць.

Особливо високий заробіток у того, хто, наприклад, навчається пивоварінню. Також добре заробляють майбутні фахівці з мехатроніки.

Серед тих, у кого найнижча зарплата, — учні в салонах краси. З 2020 року для сфер, де немає тарифних угод, планується підняти мінімальний заробіток до €515 в перший рік навчання, а з 2023-го — до €620. Німецький уряд уже розробив відповідний законопроект.

Якщо учневі виробничого навчання не вистачає на життя, він може подати заяву щодо отримання державної стипендії-позики. Це доплата до прожиткового мінімуму. Вона надається студентам вузів і учням профтехучилищ, в яких маленький дохід і батьки недостатньо заробляють.

Розмір стипендії залежить від зарплати батьків і доходів самого учня. Гранична сума такої стипендії — €735 на місяць. Проте частину цих грошей після закінчення навчання і влаштування на роботу потрібно повернути — на те це й позика.

Альтернативою у Німеччині може стати стипендія BAB, яку Федеральне агентство з питань праці надає безоплатно. Вона передбачена для тих, хто навчається за дуальною системою й живе поза рідною домівкою.

Щодо того, чи можна учням підробляти, спеціальних розпоряджень немає. За законом, громадянам віком від 15 до 18 років дозволяється працювати не більш як 40 год. на тиждень. Отже, часу на підробіток майже не залишається.