Закон і Бізнес


Правила гри

На Kyiv Law&Trade Forum обговорили європейське майбутнє українського бізнесу


Денис Михайлюк зазначив, що МЗС надає допомогу українському бізнесу в просуванні продукції, пошуку інвесторів та юридичному захисті.

№19 (1421) 18.05—24.05.2019
ТАМАРА ВОЛІНА
2532

Практично всі натхненники реформ наголошували, що вітчизняну економіку врятують закордонні інвестори. Однак іноземці не поспішатимуть укладати кошти доти, доки не побачать такої ж готовності від українського бізнесу та доки в нашій країні не буде єдиних прозорих правил гри.


Рівність — запорука успіху

Зазвичай учасники заходів, організованих різноманітними юридичними спільнотами, очікують, що дискусії розгортатимуться навколо саме правових питань. Однак Асоціація адвокатів України зламала стереотипи й запропонувала відвідувачам Kyiv Law&Trade Forum долучитися до обговорення економічних, інвестиційних, фінансових та юридичних процесів, що відбуватимуться на теренах держави в найближчому майбутньому.

Синергія вказаних напрямів, зауважила голова наглядової ради ААУ Ольга Дмитрієва в коментарі для «ЗіБ», дозволила представникам різних галузей обмінятися думками щодо проблем і перспектив розвитку країни.

Особисто голові наглядової ради ААУ припала до душі сентенція, озвучена фінансовим експертом Еріком Найманом, про те, що для розвитку держави важливою є наявність прозорої судової системи та верховенства права. А досягнення цього, переконаний аналітик, не в останню чергу залежить від адвокатів, які є учасниками судових процесів. На думку О.Дмитрієвої, саме це міркування стало визначальним для всього форуму.

Крім судової системи, Е.Найман торкнувся й інших важливих аспектів. Наприклад, він зауважив, що для економічного стрибка країні необхідно мати інвестиції в розмірі 40% від ВВП. Такі розрахунки виправдали себе в Китаї та Сінгапурі. Частка інвестицій в Україні становить усього 24%, а цього для економічного дива замало.

Очікування ж українських можновладців на прихід іноземних інвесторів поки не виправдовуються, адже останні не поспішатимуть вкладати кошти у вітчизняну економіку доти, доки цього не почнуть робити наші підприємці.

Оскільки наступного року коштів від МВФ годі очікувати, адже фонд не надаватиме траншів, поки не розбереться в політичній ситуації, Україні доведеться відшуковувати інші джерела доходів.

Наприклад, можна було б зробити ставку на заробітчан. На перший погляд, це звучить як іронія, але економісти помітили дивну тенденцію — щоразу перед святами курс гривні стає стабільнішим. Річ у тім, переконаний Е.Найман, що саме напередодні свят українці, котрі працюють за кордоном, активніше висилають гроші родичам, які витрачають їх в Україні.

Важливо також установити єдині правила гри. Наразі, переконаний Е.Найман, в Україні діє по дві судові, правоохоронні та податкові системи — для олігархату та всіх інших. Якщо держава буде зацікавлена в єдиних правилах для всіх, багатії будуть зацікавлені в лобіюванні прозорих і зрозумілих законодавчих актів.

Рука допомоги від НБУ та МЗС

А поки єдиних правил гри немає, руку допомоги українському бізнесу простягають фінансисти та посадовці.

Наприклад, Національний банк пом’якшив контроль бізнесу в питаннях, пов’язаних із валютним обігом. Один зі спікерів форуму — керівник проектів та програм департаменту відкритих ринків НБУ Емал Бахтарі — доповів, що, реформуючи валютне регулювання, Нацбанк охопив 2 напрями. По-перше, змінено суть підходу до цього процесу. Зокрема, відповідальність за законність операцій була покладена на фінансові установи.

По-друге, змін зазнала нормативна база. Більше ніж півсотні постанов НБУ були укрупнені до 8 підзаконних актів, які мають чітку та зрозумілу користувачам банківських послуг структуру.

Про інший приклад сприяння вітчизняному бізнесу розповів перший секретар управління економічного співробітництва Міністерства закордонних справ Денис Михайлюк. За його словами, відомство готове надавати допомогу українським підприємцям, які працюють в інших країнах. Як зазначив Д.Михайлюк у коментарі для «ЗіБ», таку допомогу бізнесмени можуть отримати в частині сприяння в просуванні продукції, у питаннях пошуку потенційних інвесторів, у захисті, якщо всі судові способи розв’язання конфлікту вичерпані, але не призвели до бажаного результату, або коли умови перебування в іноземній країні були порушені її владою.

Не можуть звернутися по допомогу до МЗС ділові люди, утягнуті в спір із контрагентом, який має бути вирішений в судовому порядку відповідно до контракту.

Звісно, чим більше український бізнес буде представлений за кордоном, тим більше буде роботи для юристів. Тож в ААУ сподіваються, що Kyiv Law&Trade Forum стане традиційним заходом, адже тематика для обговорення невичерпна.

 

КОМЕНТАР ДЛЯ «ЗіБ»

Ольга ДМИТРІЄВА,
голова наглядової ради Асоціації адвокатів України:

— Аналізуючи питання, які присутні ставили після доповідей, я розумію, наскільки цікаво адвокатам, корпоративним юристам, посадовцям і представникам бізнесу почути точки зору одне одного на актуальні проблеми. Така взаємодія завжди дає позитивний результат, адже дозволяє побачити багато речей з іншого боку.

У цілому форум охопив надзвичайно цікаві теми та проілюстрував, у якому напрямку будуть рухатись економічні, фінансові, інвестиційні та юридичні процеси та із чим доведеться працювати адвокатам у найближчому майбутньому. Думаю, що дебют удався. І тепер маємо працювати над організацією форуму в наступному році.