Закон і Бізнес


Лекція покійного лорда

Новобранців ВС застерегли від створення штучного вакууму


№19 (1421) 18.05—24.05.2019
Павліна КАМЕНСЬКИХ
2373

Людина створила державу не для того, щоб та її принижувала, влада існує заради громадян, а найважливішими є ідеї справедливості та ефективне дотримання прав людини. Саме цим принципом мають послуговуватися всі судді, насамперед «верховники».


Тривалість тренінгу, який організувала Національна школа суддів для нових законників Верховного Суду, — 5 днів. У перший день навчання до новачків з вітальними промовами звернулися представники міжнародних установ. Гості говорили про незалежність суду, довіру, яку він має завоювати у суспільстві, та про те, що люди почуваються щасливішими, якщо вірять судам.

Основною темою першого дня навчання стало верховенство права. Присутні мали змогу переглянути відеолекцію голови судової системи Англії та Уельсу, нині вже покійного лорда Томаса-Генрі Бінгема.

Першим із 8 принципів верховенства права він назвав чіткість та зрозумілість актів правосуддя не лише для юристів, але й для простих людей. Наступними двома стали незалежність суддів від будь-якої дискреції та дотримання законів, а також рівність перед законом. Останнім із запропонованих ним принципів є необхідність дотримання державою своїх зобов’язань та міжнародних договорів.

«Ми живемо у світі, де люди різні за расою, релігією, матеріальними статками, тому дотримання цих правил є універсальним рецептом», — підсумував Т.-Г.Бінгем.

До речі, в жодному з британських законів не прописано, що таке верховенство права.

Суддя Великої палати ВС, а за сумісництвом доктор юридичних наук Олександра Яновська зауважила, що людина створила державу не для того, щоб та її принижувала, тому верховенство права — це ефективне дотримання прав людини. Навіть якщо вони суперечать волі більшості. О.Яновська у своїй лекції протиставила волю більшості, яка є визначальною для демократії, та захист прав кожної конкретної людини. Останнє й буде свідчити про верховенство права у суспільстві.

Лектори, присутні на тренінгу, застерегли суддів від створення «штучного вакууму», коли служителі Феміди так переймаються питанням юрисдикції, що не можуть розглянути справу. В той час як люди приходять до суду, щоб вирішити проблему. Їм не цікава правова природа правовідносин. Саме за тим, як суд здатен розв’язати проблему людини, котра зазнала несправедливості, люди оцінюють суд, довіряють йому або ні.

Діяльність служителів Феміди суспільство має оцінювати як неупереджену. Судді часто вважають себе неупередженими, хоча насправді мають багато симпатій і переконань, які можуть відіграти певну роль у прийнятті рішення. Тому завдання суддів — поводитися так, щоб люди сприймали їх як неупереджених. Адже довіра суспільства додає легітимності судовим рішенням.