Закон і Бізнес


Парламентська інквізиція

Влада пішла війною на магів і екстрасенсів


Законотворчість, №2-3 (989-990) 12.01—21.01.2011
1741

Верховній Раді готуються завдати нищівного удару по всіх, хто має надприродні здібності, або принаймні заявляє про це. Розгляд змін парламентарі поки що відклали, але в разі їх прийняття за ворожіння та знахарство доведеться платити чималі штрафи. Що¬правда, деякі нардепи визнають, що подібні заборони не принесуть жодної користі — екстрасенси підуть у тінь.


«Українська держава є однією з найстаріших християнських держав Європи та має багату духовну спадщину. Протягом усієї історії український народ завжди свято шанував та оберігав свої духовні та християнські цінності, це стало запорукою формування здорової родини та морального суспільства», — з таких пафосних слів починається пояснювальна записка до законопроекту «Про внесення змін до де¬яких законодавчих актів» (№6299), який подали відразу семеро нардепів, що представляють усі парламентські фракції. У тому, що українці завжди оберігали християнські цінності, переконаний навіть комуніст Євген Царьков.
Як зазначили борці з чаклунством, на адресу Кабміну й нардепів наді¬йшло чимало звернень від громадян, християнських конфесій, релігійних та громадських організацій стосовно небезпеки, яку становить для психічного здоров’я, духовності та моральності суспільства неконтрольована діяльність екстрасенсів, знахарів, ворожок та хіромантів.
Особливе занепокоєння народних обранців викликає той факт, що ЗМІ заполонили різноманітні комерційні програми та відео¬сюжети, де пропонуються платні послуги стосовно передрікання майбутнього.
Тому нардепи пропонують увести штрафи в розмірі від 100 до 150 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700—2550 грн.) за діяльність різноманітних екстрасенсів і знахарів, проведення масових заходів з їхньою участю. У разі ж такого повторного порушення штраф становитиме від 150 до 300 неоподатковуваних мінімумів (2550—5100 грн.).
На захист ворожок і знахарів виступило головне науково-експертне управ¬ління ВР. «Така діяльність є однією з форм реалізації права особи на працю та зайнятості населення», — переконані ліберально налаштовані експерти. За їхніми словами, такий підхід відображено в Ніццькій угоді про Міжнародну класифікацію товарів і послуг для реєстрації знаків, ратифікованій ВР 1.06.2000, де складання гороскопів віднесене до 45-го класу послуг, а також у Національному класифікаторі професій, в якому визначені такі коди професій: 515 — астрологи та ворожки; 5151 — астрологи; 5152 — ворожки та хіроманти. Отже, «магічна» діяльність, роблять висновок фахівці, кваліфікується як така, що не становить суспільної небезпеки, а тому «в принципі не може бути заборонена на законодавчому рівні».
У свою чергу окремі ¬нардепи вказали на абсурдність запропонованих змін. «Якщо це (ворожба і знахарство. — Прим. ред.) комусь допомагає, хай допомагає. Але регламентувати це законом? Невже перед бабцею, яка викачує яйцем, буде лежати закон і вона буде своїм пальцем водити — це я можу робити, це я не можу робити. Ну, смішно, правда ж?» — зазначив голова комітету ВР з питань культури і духовності Володимир Яво¬рівський.
У те, що новації принесуть користь, не вірить і «регіонал» Ярослав Сухий. «Кожен вірить у своє. Тому буде прийнятий цей закон чи ні, від цього хіромантам, ворожкам і чаклунам нічого не зробиться», — переконаний нардеп.
Навряд чи в когось можуть виникнути сумніви, що серед знахарок і чаклунів значна кількість шарлатанів. При цьому вони користуються слабкостями людей — хворобами, страхами, безвихіддю. З другого боку, звернення до магів — насамперед питання віри. Якщо людина вірить у допомогу знахарів, то навряд чи було б доцільно забороняти це їй.
Без особливого остраху сприйняли парламентські ініціативи і в «магічних» колах. «Приймуть, не приймуть — це дрібниці. У ХIV ст. на вогнищах спалювали, і все одно були цілителі. Це нікуди не дінеш. Усі цілителі підуть у підпілля, і їхні послуги стануть дорожчими», — зазначив один з вітчизняних екстрасенсів.

Олексій ПИСАРЕВ