Закон і Бізнес


Перший раз у ВРП

Нові члени Ради не перевтомлювалися: закінчили засідання через 6 хвилин


№17-18 (1419-1420) 09.05—17.05.2019
Павліна КАМЕНСЬКИХ
3621

Після гарячого сезону виборів до найвищого судового органу обрані кандидати нарешті взялися за роботу. Свій перший день на посаді почали із запізнення на півгодини.


Скандали позаду

12 членів Вищої ради правосуддя зібралися на засідання. У сімох з них це був перший день роботи на посаді, однак потрапили вони до ВРП, долаючи опір громадських активістів та журналістів. Громадськості не сподобався вибір суб’єктів призначення членів ВРП.

Так, прокурори обрали двох членів, одним з яких став  відомий адвокат Ігор Фомін, послугами якого користувалося багато держчиновників, зокрема нинішній Генеральний прокурор Юрій Луценко та колишній Президент Леонід Кучма, а також екс-міністр фінансів Юрій Колобов. І.Фоміна називають креатурою Генпрокурора, і саме це не сподобалося журналістам, однак скромність задекларованого майна не викликала запитань.

Іншим обранцем є прокурор Дніпропетровської області Віктор Матвійчук, який став героєм багатьох журналістських розслідувань. ЗМІ стверджували, що ще в 2008 році прокурор приватизував службове житло, його дружина отримала від виконкому офіс вартістю півсотні тисяч доларів. Також журналісти довели причетність чоловіка до корупційного скандалу, пов’язаного з крадіжкою труб. Однак такі заяви ЗМІ не підтвердили органи правопорядку, кримінальне провадження закрили, а ситуацію з трубами пояснили реконструкцією зрошувальної системи.

Попри це, В.Матвійчук отримав багато нагород: заслужений юрист України, почесний працівник прокуратури та державний радник юстиції 2 класу. Крім того, має орден «За заслуги».

Що стосується історій з квартирами невідомого походження, то майже всі обрані члени ВРП мають такі проблеми. Квартири Світлани Шелест, яку обрав з’їзд суддів, та її доньки зацікавили громадських активістів ще тоді, коли вона проходила кваліфікаційне оцінювання. Однак Вищу кваліфікаційну комісію суддів пояснення жінки задовольнили.

Ще одна обраниця за суддівською квотою — Лариса Іванова —заявила, що свої статки заробила ще до початку кар’єри судді: їздила на заробітки до Польщі, збирала полуницю та працювала кочегаром.

Олег Прудивус викликав сумніви через свою любов до Росії, адже їздив туди з родиною щороку. І лише до Наталії Краснощокової не було претензій, адже вона задекларувала досить скромні порівняно з колегами статки.

Повноваження обраних вищими навчальними закладами членів ВРП Андрія Бойка і Анатолія Мірошниченка також закінчились, однак їм на заміну прийшов лише один кандидат — львів’янин Віктор Грищук. Хоча він задекларував будинок та 2 квартири, але жоден з об’єктів нерухомості підозр у ЗМІ не викликав.

Журналістам не сподобалося, що адвокати обрали тих самих людей, які вже працювали в Раді. Ця історія наробила галасу в медіа, і багато недоброзичливців висловлювали протест проти такого вільного трактування закону. Адже фахові юристи заявили, що до ВРП їх ніхто не обирав: минулого разу цей орган називався Вищою радою юстиції. Тому вони мають повне право потрапити до ВРП.

Однак скандали позаду і нарешті нові члени ВРП приступили до виконання обов’язків.

Розподіл на палати

У зв’язку із закінченням строку повноважень ВРП звільнила: Павла Гречківського, Олексія Маловацького, Вадима Нежуру, Володимира Комкова, Андрія Бойка, Анатолія Мірошниченка, Наталю Волковицьку, Миколу Гусака, Тетяну Малашенкову та Ірину Мамонтову.

Нинішня Рада поки що має менший склад, ніж попередня. Якщо, за законом, суддівським врядуванням має опікуватися 21 людина, то зараз їх лише 16. Ще попередній склад Ради обрав очільником Володимира Говоруху, який замінив Ігоря Бенедисюка.

В.Говоруха нагадав, що згідно із законом у дисциплінарних палатах щонайменше половина членів мають бути суддями або суддями у відставці.

Отже, нові ДП виглядають так. До першої потрапили судді С.Шелест та Н.Краснощокова, адвокати І.Фомін та О.Маловацький, а секретарем став старожил ВРП, суддя Віктор Шапран, якого обрали ще у 2017 році.

До другої ввійшли двоє старожилів — Микола Худик та Ігор Артеменко та двоє новачків — О.Прудивус і В.Грищук. Всі вони судді, крім останнього. У третій працюватимуть Лариса Швецова, Андрій Овсієнко, П.Гречківський, а також двоє новобранців — В.Матвійчук та Л.Іванова. Ця палата найрізноманітніша за складом, адже тут є троє суддів, адвокат (П.Гречківський) та єдиний у Раді прокурор В.Матвійчук.

Наскільки ефективною буде їхня робота, покаже час.

Під час виборів до Ради багато кандидатів обіцяли не карати порушників, а захищати незалежність судових органів. Як це відбуватиметься насправді, можна буде дізнатись вже 17 травня, коли відбудеться засідання першої дисциплінарної палати. При цьому запит суспільства на те, щоб порушників карали, досить великий. Тож як вони поєднають передвиборні обіцянки із бажанням мати високий авторитет у суспільстві — покаже час. До речі, саме те, що попередній склад ВРП не покарав тих, хто, на думку громадськості, на це заслуговував, призвело до отримання негативних характеристик від громадської ради доброчесності .