Закон і Бізнес


10 принципів успіху

Аби не підставити керівника, інхаус повинен розбиратись у законах і розумітися на купі інших речей


Учасники сесії, присвяченої затребуваності інхаусів, поділилися власними висновками, але зазначили, що іноді успіх — це виконувати роботу на своєму місці.

№16 (1418) 27.04—08.05.2109
ТАМАРА ВОЛІНА
2268

Знання законів — далеко не все, що потрібно, аби стати успішним корпоративним юристом. Реалії сьогодення вимагають від інхаусів навичок перемовників, менеджерів, кадровиків, а подекуди й психологів. Однак і цього може виявитися замало, якщо бізнес працює із закордонними інвесторами.


Основне завдання

Роль інхаусів сьогодні виходить за рамки розуміння ролі юриста, яке було актуальним ще кілька років тому. Таку думку озвучила керівник відділу корпоративних і правових питань субрегіону UCCAB (UCCAB Area Head of LEX) «Бритіш Американ тобакко Україна» Надія Білоус під час Х щорічної конференції корпоративних юристів, організованої Асоціацією правників України. Вона переконана, що з огляду на розвиток світової економіки та міжнародних відносин сучасний інхаус не може ігнорувати питання інформаційної безпеки, відомості про корупційні скандали, картельні змови тощо. Він має володіти величезним обсягом даних, які можуть стосуватись інтересів компанії, та не лише вичитувати контракти, а й прогнозувати наслідки їх підписання чи непідписання. Основним завданням інхауса, зауважила спікер, є забезпечення можливості виконувати свою роботу для маркетингу та фінансів.

Саме тому корпоративний юрист, на думку Н.Білоус, не повинен чекати, доки його запросять вступити в процес. Він має брати ініціативу на себе й завчасно пропонувати вдалі рішення.

До того ж директори багатьох іноземних компаній очікують від юриста, що саме він буде відповідальним за спілкування з органами контролю, формуватиме кадрову політику, перейматиметься питаннями внутрішньої безпеки та комплаєнсу, а також проблемами незаконної торгівлі.

Доповідачка переконана, що в такому сприйнятті інхаусів дійсно є сенс, адже їх компетенція дозволяє належно виконувати всі перелічені завдання.

Бачення керівника

Як юрист із чималим стажем і досвідом роботи у 12 країнах, Н.Білоус сформувала 10 висновків, які, на її думку, сприяють успішності інхауса. Так, вона переконана, що кожен новий виклик, який постає перед правником, є тестом на його професіоналізм. Не кожна проблема може бути розв’язана позитивно. І це потрібно визнавати, адже помилки є невід’ємною частиною професійного зростання. Якщо фахівець замовчуватиме свої промахи, це відчуватимуть ті, хто з ним взаємодіє.

Жоден юрист не може впоратись із завданнями без злагодженої команди. При цьому важливо давати вотум довіри колегам або підлеглим. Адже для того, щоб вони належно виконували свої завдання, їм необхідна певна свобода.

Слід розуміти, що немає «дурних» запитань. Багато юристів намагається їх не ставити, якщо йдеться про питання бізнесу. Вони вважають, що фаховий юрист повинен знати все і часті запитання посіють сумніви в їх компетентності. Якщо інхаус не задає запитань, уважає Н.Білоус, йому може не вистачити інформації для компетентних консультацій.

Інхаус має бути першоджерелом релевантної перевіреної інформації про бізнес-процеси, які можуть зачіпати інтереси компанії. Він повинен бути обізнаним з індустрією в цілому та її особливостями, характерними для конкретної країни. Цей тест, переконана промовиця, триває до першої помилки. Адже, якщо іншим співробітникам можуть вибачити першу помилку, то інхаусу — ні.

Корпоративний юрист повинен повсякчас займатися самоосвітою. Прикметно, що таку очевидну пораду надзвичайно важко втілити в життя. По-перше, дійсно фаховий інхаус має не так багато вільного часу. А по-друге, аби виокремити цікаві та корисні знання, необхідно вміти орієнтуватись у величезних обсягах інформації. При цьому, жартома підкреслила жінка-експерт, «Інстаграм» та «Фейсбук» не вважаються самоосвітою.

Успішний інхаус має бути гарним дипломатом і знатися на безпеці бізнесу. Незважаючи на завантаженість, яка почасти буває надмірною та провокує напруження між співробітниками, успішному інхаусу слід організовувати свою роботу так, аби всі, хто працює поряд із ним, мали змогу робити це в комфортних умовах. Н.Білоус переконана, що завжди необхідно відшукувати баланс між субординацією та свободою, потрібною фахівцям для якісного виконання покладених на них завдань.

Корпоративному юристу треба розподіляти навантаження таким чином, аби, крім роботи, мати час на відпочинок і діяльність, не пов’язану з виконанням безпосередніх обов’язків. Аби бути успішним, упевнена доповідачка, потрібно мати власні джерела натхнення. І нарешті, основним аспектом, що визначає 90% успіху інхауса, є ретельна підготовка та планування.

Для інших присутніх пріоритетних аспектів успіху корпоративного юриста та правника взагалі було дещо менше. Однак усі погодились із тим, що слідування власним або чужим порадам щодо того, як стати успішним, не гарантує корпоративному юристу крісла директора юридичного департаменту.

Солдати та генерали

Про те, як стати керівником та чи всім потрібно цього прагнути, розповіла начальник юридичного відділу/комплаєнс-офіцер групи компаній «Хенкель в Україні» Ольга Лук’янова. Вона переконана, що не кожному інхаусу варто прагнути керівної посади. Адже подекуди висування працівника, не готового брати на себе відповідальність та не спроможного впоратися з новими викликами, може зіпсувати не тільки його кар’єру, а й життя. Не кожен солдат має бути генералом, уважає фахівець.

Починаючи рухатись угору по службі, зауважила доповідачка, інхаус має розуміти, навіщо це йому треба й чого хоче досягти.

Йому слід бути дисциплінованим і заряджати своєю енергією оточення. Йому необхідний високий рівень самомотивації, адже гроші здатні мотивувати тільки перші кілька місяців. Далі потрібно відшукувати інші джерела.

Якщо працівник не має перерахованих якостей, перш ніж ставити собі за мету очолити юридичний відділ, варто добре подумати. Якщо ж інхаус прагне зростати в професійному плані, може виявитися, що в його компанії для цього немає можливостей. Наприклад, фірму здатен обслуговувати досить невеликий відділ, що складається з кількох, а то й з одного юриста. У такій ситуації постане необхідність зміни місця роботи.

Кожен випадок, зауважила О.Лук’янова, є індивідуальним. Так само, як індивідуальним є бачення успіху для кожного юриста. Звісно, є дуже багато інформації про те, як стати успішним працівником чи лідером. Ігнорувати її не можна. Проте не слід відмовлятися від пошуку власних підходів та висновків.

 

КОМЕНТАР ДЛЯ «ЗіБ»

Яких принципів має дотримуватись успішний фахівець у галузі права?

Євген ГРУШОВЕЦЬ,
партнер Ario Law Firm, адвокат:

— Виходячи з власного досвіду, а також досвіду своїх колег, можу назвати кілька принципів, чи швидше аспектів, які визначають успіх кар’єри.

По-перше, це професіоналізм. Навіть тоді, коли йдеться про дрібниці.

По-друге, почату справу слід доводити до кінця. Якщо немає впевненості в тому, що справа може бути завершена, краще її взагалі не розпочинати.

По-третє, необхідно завжди тримати руку на пульсі подій та розуміти, що відбувається як у законодавстві, так і в бізнесовій сфері.

По-четверте, якщо юрист дійсно хоче бути успішним у своїй професії, він має завжди робити більше, ніж від нього вимагають.

Сергій БЕНЕДИСЮК,
партнер, керівник практики корпоративного права та M&A Evris:

— Нині від юриста очікують не тільки знань у галузі права. Успішний корпоративний юрист має розумітися на специфіці індустрії, в якій він працює.

По-друге, важливою є комунікативна складова. Зокрема, це стосується переговорів, у яких юрист допомагає клієнтові відстоювати свою позицію. А без активного залучення до бізнесових процесів та розуміння їх юристом цією складовою послуговуватися важко.

По-третє, команда. Без сильної, талановитої, фахової команди працювати, напевно, можливо, але це не може бути довго. Тому команда, в якій, крім субординації, мають місце довіра та міцні партнерські відносини, є вагомим аспектом, що визначає успішність кожного юриста.