Закон і Бізнес


Добробут Феміди у чужих руках

ВККС не збирається прискорювати кваліфоцінювання, а ДСАУ — шукати гроші на зарплати помічникам


№16 (1418) 27.04—08.05.2109
АННА ЛИНДІНА
214123

Картина дня: точна дата завершення кваліфоцінювання не відома, помічники масово звільняються, законникам не вистачає однієї «правої руки», понад 100 судів опинилися за межею безпеки, а «антикорупційникам» немає на чому сидіти, бо колеги з Печерського райсуду вивезли з будівлі «свої» меблі. Вирішення всіх цих проблем — у межах компетенції Ради суддів. На чи не найдовшому засіданні органу від відповідальних осіб вимагали відповіді «так» чи «ні».


Напівоцінюванням ситий не будеш

За день до засідання «самоврядників» Вища рада правосуддя разом з новим очільником погодила кількість законників, які мають працювати в апеляційних та окружних судах, щоправда, тимчасово. Голова Ради суддів Олег Ткачук резюмував: «Не вберегли». Адже цифри не відповідають реальності й судді вже перевантажені справами. Тому для визначення кількісного складу кожної установи пропонують залучити суддів, аби не брати показники «зі стелі».

Присутні були також занепокоєні тим, що процедури переведення в новоутворені окружні суди і кваліфікаційного оцінювання не можуть проходити паралельно. Тому внесли пропозицію спочатку направити суддів на нові місця роботи, а вже потім займатися їхнім оцінюванням. Хоча саме в цьому, за оцінками експертів, і полягала мета судової реформи, аби під виглядом перебудови позбутися неугодних осіб.

Щодо того, з якою швидкістю рухається процес підтвердження здатності здійснювати правосуддя, відзвітував заступник голови Вищої кваліфікаційної комісії суддів Станіслав Щотка. Було зазначено, що всі, крім тих, хто взагалі не прийшов на зустріч із «кваліфікаційниками», перебувають на етапі «напівоцінювання». Тобто іспити складені, психологічні показники в нормі. Але наступний щабель — співбесіда та вивчення досьє — більш тривала процедура, яка гальмує завершення всього циклу. Незважаючи на те що «НАБУ працює на нас», як відзначив С.Щотка, з іншими учасниками співробітництво відбувається «зі скрипом». «Громадській раді доброчесності здається, що ми спрощуємо певні речі», — сказав заступник голови ВККС.

Роботі комісії перешкоджає не лише людський фактор: графіки злітають і до вересня точно не приземляться через низку причин. У тому числі й через те, що у ВККС постійно з’являються більш нагальні завдання: як добрати «верховників» та «антикорупційників» і закрити «гарячі» вакансії. Тому перевірка діючих суддів зсувається у кінець списку.

«ХХІ століття, а вони досі прошивають справи» — до цього жарту із соцмереж можна додати наболіле: «ХХІ століття, а я мушу їхати з другого кінця країни, аби ознайомитись із матеріалами суддівського досьє». Законники звертаються до ради, щоб та запитала у ВККС, чи можна ці самі матеріали переглянути в електронному форматі. С.Щотка не дав на це запитання ствердної відповіді, оскільки втілити в життя цей процес досить складно. Попри те що досьє скануються, доступ до них може надати лише одна служба, та й у законі прямо вказано, що ознайомитись із матеріалами потрібно особисто, як і проходити співбесіду. Тому їхати доведеться, хоча судді покладали надію на проходження етапу в режимі відеоконференції.

Зрештою, механізмів для прискорення кваліфікаційного оцінювання радники не знайшли, закликавши лише активізувати процес. На цьому й закрили перше питання, не підтримавши пропозиції заступника голови РСУ Вадима Бутенка щодо визначення дед-лайну для комісії.

Щоправда, у звіті С.Щотки виявили позитив. З’ясувалося, що помічники, які хочуть стати суддями, виконують практичні завдання краще, ніж бувалі законники. І хоча причина всім відома, знайшлася ще одна — матеріальна.

Втеча без преміальних

Важко уявити суддю без помічника. Тим більше — у першій інстанції. Втім, їм важко збагнути, чому минулого року вони отримували 18000 грн., а у 2019 р. — майже у 4 рази менше. І зараз ті, хто не бачить перспектив, намагаються прорватись у вищу суддівську лігу або пишуть заяви на звільнення. Є й такі, хто ставить питання перед Державною судовою адміністрацією.

Виконувачка обов’язків голови ДСАУ Людмила Гізатуліна зазначила, що єдиний шлях виправлення ситуації — звернутися до Кабінету Міністрів, аби той ініціював зміни до бюджету.

Член РСУ Богдан Моніч зауважив, що заробітну плату працівникам апарату збільшили через те, що були резерви. А нині фонд зменшився на 2 млрд грн. «Потрібно заробляти гроші», — закликала Л.Гізатуліна, але не уточнила, як це стосується помічників. Чи то вони мають агітувати, аби більше громадян зверталося по судові послуги, чи то мають шукати заробіток на стороні.

Отже, найближчим часом становище «правих рук» не зміниться. Хоча суддям дуже їх не вистачає. На засідання із проханням про допомогу прибула суддя Сумського апеляційного суду Світлана Ткачук. Вона, розглядаючи 143 справи на місяць, що абсолютно нетипово для представниці другої інстанції, не встигає працювати у парі з одним помічником. Тому вирішила приїхати до Києва, аби отримати відповідь, чи може вона разом з колегами розраховувати на додаткового асистента.

«Ні», — відповіла в.о. голови ДСАУ, оскільки штат уже сформований. У свою чергу С.Ткачук пообіцяв долучитися до розроблення змін до положення та надати свої пропозиції.

Шерифи, маршали та генерал

«Самоврядники» з’ясували, що 112 українських судів ніхто не охороняє. На щастя, у системі з’явилася відповідальна особа, яка має вирішити цю проблему, — голова Служби судової охорони, генерал-майор Валерій Бондар.

Хоча структура вже створена і навіть має очільника, її діяльність перебуває на стадії упорядкування. У планах — заснувати головне управління служби у Києві і 25 територіальних у регіонах.

В.Бондар зазначив, що судові охоронці будуть працювати у 4 напрямах. Тобто оберігатимуть спокій будинків Феміди та учасників процесу 24 год. на добу. Окремі підрозділи на кшталт спецназу працюватимуть під час розгляду резонансних справ. А так звані бодигарди охоронятимуть законників, хоча отримуватимуть за свій героїзм, як патрульні поліцейські.

У створенні служби, яка функціонуватиме на всіх рівнях, брали участь маршали зі Сполучених Штатів та шерифи з Канади. За словами В.Бондаря, вона має стати стіною для судової влади. Завершити процес планують до кінця осені. Але зробити це не просто, бо охочих вступити до лав ССО не так вже й багато. «Я в погонах один», — відзначив очільник служби, отже, до неї поки що прагнуть вступити лише цивільні.

Найскладніше буде підготувати особистих охоронців, на це підуть місяці й навіть роки. Тому суддям треба готуватися до того, що відчуття захищеності до них прийде не завтра.

Повертаючись до того, що понад 100 установ ніхто не убезпечує, В.Бондар зазначив, що окремою постановою обов’язок охороняти їх поклали на органи Національної поліції. В їхньому віданні перебуває 291 суд. Потрібно перевірити, чи є в тому переліку конкретний суд, а якщо ні — внести зміни до перехідних положень.

Найбільш очікувані й найбільш обділені

Після присяги судді Вищого антикорупційного суду продовжили своє навчання. Для них звільнили дві будівлі у центрі, доручивши тимчасово призначеному керівнику апарату Олексію Жукову підготувати їх до приходу нових господарів.

За 2 місяці, як убачається з його доповіді, йому це не вдалося. Судді Печерського районного суду м.Києва, покидаючи насиджені місця, забрали майже всі меблі, зазначаючи, що вони — їхня власність. Пролити світло мала б інвентаризація, але до неї ще не дістались. Якщо апеляційна палата ВАКС переїхала на Хрестовий провулок, де є 11 кабінетів для суддів, яких, на щастя, теж 11, то «хрещатицьким» у цьому плані не дуже поталанило. Будівля налічує 20 кабінетів, а законників-«антикорупційників» — 27, і до цього часу не вирішено, які приміщення потрібно для них переобладнати.

Коли вони навчаться судити хабарників, то приїдуть до своїх місць роботи, але не кожному перепаде стіл та стілець, і нікого, крім них, там не буде. Адже конкурс на заміщення вакантних посад працівників апарату так і не оголосили. Очевидно, квапилися із тим, аби до другого туру президентських виборів оголосити про утворення установи, а про робочі моменти не подумали.

Крім цього, всередині самої ради у зв’язку з останніми подіями також відбулися зміни. Б.Моніч порушив питання щодо переходу кількох членів РСУ до вищих інстанцій, що вплинуло на баланс представництва суддівської спільноти в раді. Зрозуміло, що руками самої РСУ цей дисбаланс не виправити, тож питання відклали до наступного засідання, але, швидше за все, винесуть на розгляд з’їзду суддів.

Отже, потреби служителів Феміди у зв’язку з навантаженням зростають, але цілком виправданим є те, що кожен законник може мати принаймні 2-х помічників, адже на кожного «верховника» їх припадає в рази більше. Втім, іти на таку посаду через фінансові причини погодяться лише ентузіасти. Збільшуються також і прогнозовані строки завершення кваліфікаційного оцінювання, причому ніхто не ризикує назвати фінішну дату. Не зменшується лише кількість претензій від суддів. Мабуть, через те, що їхні проблеми так і залишаються невирішеними.

 

ПРЯМА МОВА

Богдан МОНІЧ,
член Ради суддів, суддя Сьомого апеляційного адміністративного суду:

— Ми могли б доручити ДСАУ забезпечити працівників апарату заробітною платою, не нижчою за ту, що вони отримували минулого року. Потрібно, щоб адміністрація надала нам інформацію щодо середнього рівня зарплат. Гадаю, можна виокремити її за посадами, аби ми точно знали, скільки отримує секретар судового засідання, спеціаліст, заступник керівника апарату тощо. Тоді ми побачимо реальну картину порівняно з аналогічними періодами минулого року.

Валерій БОНДАР,
голова Служби судової охорони, генерал-майор:

— 3 тижні тому мене призначили на цю посаду. Зразу хочу попередити колег, щоб не порівнювали нас з «Грифоном» — колишньою судовою міліцією, яка підпорядковувалася начальнику районного відділу. Ми — державний орган з правоохоронними функціями, який буде забезпечувати охорону всієї судової влади. Послухавши звіт про поточний стан справ, я можу зробити висновок, що він жахливий.

Зараз паралельно опрацьовую пілотний проект щодо безпеки ВАКС. Її гарантуватиме окремий підрозділ, який фінансуватимуть не лише за рахунок державних коштів, а й за підтримки міжнародних партнерів. Сподіваюся, вони допоможуть нам.