Закон і Бізнес


Під захистом чужої мантії

Помічника не можна звільнити без подання безпосереднього керівника


№15 (1417) 20.04—26.04.2019
Аліна ДОВІДНА
3800

Звільнення з посади помічника судді без подання самого судді є неправомірним. Такого висновку дійшла Велика палата Верховного Суду, розглядаючи позов про поновлення на роботі.


У постанові ВП ВС від 13.03.2019 №308/4431/17 нагадується, що відповідно до положень закону «Про судоустрій і статус суддів» та пп.2, 7, 8 Положення про помічника судді загальної юрисдикції помічник призначається на посаду та звільняється з неї керівником апарату за поданням судді. Помічник судді призначається на посаду на строк повноважень безпосереднього керівника та не довше ніж на період перебування останнього у штаті суду.

Як установив суд, на час звільнення позивача посада помічника (додаткового помічника) судді відносилася до патронатної служби, не належала до державної служби, а тому до спірних правовідносин не могли застосовуватися положення закону «Про державну службу». Натомість на такого службовця поширювалася дія гарантій, передбачених Кодексом законів про працю.

На момент звільнення із займаної посади повноваження судді, за яким позивача закріплено як помічника, не були припинені. Водночас було подання такого судді щодо призначення позивача його помічником на час виконання ним повноважень судді.

Суддя не вносив подання про звільнення позивача з посади помічника, а звільнення без такого подання є неправомірним. ВП ВС відкинула доводи відповідача щодо відкликання суддею подання про призначення позивача на посаду помічника. Адже це відбулося вже після видання оспорюваного наказу про звільнення.

Суди дійшли висновку про незаконність звільнення позивача із займаної посади та наявність підстав для задоволення її позовних вимог, поновлення на роботі на посаді помічника судді. Крім того, за час вимушеного прогулу помічник має отримати середню заробітну плату в розмірі майже 76,5 тис. грн. та компенсацію моральної шкоди у сумі 35 тис. грн.

Як нагадали у прес-службі РСУ, 18 травня 2018 року Рада суддів рішенням №21 затвердила нове Положення про помічника судді. В ньому визначений порядок призначення, перебування та звільнення з посади помічника судді. Зокрема, застережено, що «судді самостійно здійснюють добір помічників. Помічник судді призначається на посаду та звільняється з посади керівником апарату відповідного суду за поданням судді».