Закон і Бізнес


Поперед указу за парти

Кандидатів до ВАКС відправили на тренінг, не дочекавшись призначення


«Антикорупційникам» запропонували почитати книжку, яка закінчується тим, що продажну суддю покарали 20 роками в’язниці.

№13 (1415) 06.04—12.04.2019
Марта ЛІТЕЧКО
2396

Попри очікування громадськості, суддів не призначили. Замість цього їм порадили почитати книжки про те, що буває, якщо ухвалюєш несправедливі рішення або продаєшся. Та відправили на тренінг.


Літературні погрози

Ще в лютому голова громадської ради міжнародних експертів сер Ентоні Гупер виявив бажання провести майбутнім суддям Вищого антикорупційного суду тренінг про засудження корупціонерів. Він уже організовував його в інших країнах, зокрема Казахстані. Британський суддя відзначив головну рису, яку необхідно мати «антикорупційникам». Це швидкість у прийнятті рішень — те, чого українським суддям та прокурорам не вистачає. З моменту арешту підозрюваного до кінця судового слухання має минути не більш як рік.

І ось у нього з’явилася можливість провести тренінг, адже Національна школа суддів організувала його для «антикорупційників» за сприяння проектів USAID, Консультативної комісії ЄС та «Право-Justice». Мета заходу — розширення знань та вдосконалення навичок суддів для їх ефективного застосування при розгляді проваджень щодо корупційних злочинів.

На тренінгу розповідатимуть про досвід інших країн, в яких функціонують антикорупційні суди, практичне застосування принципу верховенства права та важливість суддівської незалежності.

Під час брифінгу голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів Сергій Козьяков познайомив присутніх з новинками літератури. Першою показав книжку Браяна Стівенсона «Судити по совісті. Історія про справедливість та спокуту». В ній автор розповідає історії зі своєї юридичної практики та роздумує про смертну кару й справедливість загалом. Також у книжці йдеться про відповідальність судді за прийняті рішення та про наслідки несправедливості.

Щоб закріпити ефект від прочитання цього твору, С.Козьяков порекомендував наступний — книжку Джона Грішема «Інформатор». У ній автор розповідає про розслідування діяльності судді, який порушив присягу за великі гроші. Одного разу до людей, які розслідують справу, звертається загадковий незнайомець і пропонує докази злочинів законника, кинувши виклик продажному правосуддю, але він не усвідомлює, якій небезпеці себе піддає.

Крім ознайомлення з літературними бестселерами, С.Козьяков повідомив, що протягом двох тижнів комісія перевірить практичні завдання претендентів до загальних судів і почне новий конкурс. А ректор НШС Микола Оніщук запевнив, що школа наприкінці травня завершить підготовку ще 270 суддів. Отже, разом з попередніми випусками буде 1100 кандидатів, з яких складатиметься кадровий резерв українського правосуддя.

«Суд страху»

Прикметно, що навчання почалося ще до того, як кандидати отримали право одягти нові мантії. Адже дотепер немає указу Президента про їх призначення. Втім, як стало відомо «ЗіБ» з неофіційних джерел, за день до виборів планувалося привести суддів ВАКС до присяги. Але без указу це робити безглуздо…

Наприклад, у запрошеннях від НШС та міжнародних донорів, що розсилалися мас-медіа 29 березня, чітко вказувалося: тренінгова програма стартує для «38 суддів, офіційно призначених Президентом 30 березня 2019 року для роботи у Вищому антикорупційному суді та апеляційній палаті ВАКС». Більше того, напередодні, під час Пленуму Верховного Суду, очільниця ВС Валентина Данішевська також сказала, що наступного дня у цій залі присягу складатимуть новообрані судді ВАКС.

Що могло статися за добу — невідомо. Можливо, в останній момент на вул. Банковій дали задній хід. Також не виключено, що хтось у цих списках не сподобався чиновникам Адміністрації Президента чи самому гаранту.

В ході виборчої кампанії ВАКС часто згадується. Зокрема, суперник чинного Президента висловив вимогу видати акти про призначення суддів-«антикорупційників» і вжити заходів, які допоможуть розблокувати роботу суду.

Свого часу через призначення суддів Верховного Суду було проведено мітинг, адже до нього пройшли кандидати, яких громадська рада доброчесності визнала негідними. До ВАКС проходить сім кандидатів, яких ГРД забракувала.

Рада рекомендувала всіх суддів, яких вибрала комісія. Крім одного, але той сам зняв свою кандидатуру. Це Володимир Цікало. Якось його авто зупинила поліція і виявилося, що чоловік перебуває у стані алкогольного сп’яніння. Кандидат не зміг пояснити, чому результати дослідження на тестері та аналізів, які він згодом робив у клініці, відрізняються. Завдяки йому одне місце залишилося вакантним.

Як би там не було, нині майбутні судді проходять навчання і до них приглядаються як міжнародні партнери, так і потенційні фігуранти корупційних скандалів. Адже свого часу, коли певні політичні сили відмовлялися голосувати за відповідний законопроект, один з телеканалів назвав ВАКС «судом страху».