Закон і Бізнес


Член правління відділення НПУ в Київській обл. А.Гамзатова:

«Закон про нотаріат передбачає лише один іспит. Про жодні додаткові в ньому не йдеться»


Аліна Гамзатова: «Закон про нотаріат передбачає лише один іспит. Про жодні додаткові в ньому не йдеться»

№8 (1410) 02.03—08.03.2019
КАТЕРИНА БЄЛЯЄВА
2726

Міністерство юстиції позбавляє нотаріусів доступу до реєстрів. Минулого року доступ міг бути поновлений автоматично. Тепер такої можливості немає. Щоб і надалі продовжувати працювати, нотаріус має пройти повторне тестування. Про те, чому нотаріусів позбавляють доступу до реєстрів, які це спричиняє наслідки та чому ініціатива міністерства суперечить профільному закону про нотаріат, розповіла член правління відділення Нотаріальної палати України в Київській області Аліна ГАМЗАТОВА.


— Чи стикалися ви особисто зі зламом комп’ютера або позбавленням доступу до реєстрів?

— Особисто я не була позбавлена доступу до державного реєстру. Однак останні 4 роки була головою Броварського осередку нотаріусів у Київській області, й у нас було кілька випадків безпідставного відключення від реєстрів та зламів комп’ютерів. Відзначу: двом нотаріусам, яких спіткали такі негаразди, удалось уникнути неприємностей тільки тому, що вони спромоглися довести правоохоронним органам, що на момент зламу комп’ютерів перебували у відпустці, а ключі зберігались у сейфах, тобто люди фізично не могли працювати в реєстрі.

— Які наслідки відключення від реєстрів?

— Воно призводить до того, що нотаріус не може виконувати своїх професійних функцій — учиняти нотаріальні дії. Більшість нотаріальних дій потребують перевірки інформації, що міститься в реєстрах. Так, при посвідченні договору, предметом якого є певне майно, нотаріус має перевірити, чи не накладений арешт на конкретне майно особи або взагалі на все майно, чи не перебуває майно цієї особи під забороною відчуження у зв’язку із судовими справами тощо.

— Які формальні підстави відключення від реєстру?

— Ні в законі, ні в інших нормативно-правових актах не визначено критеріїв перевірки, підстав для відключення від реєстрів за конкретні порушення та термінів таких відключень. Тож нотаріуси не розуміють, яким чином та за які порушення їх позбавляють доступу.

Крім того, нотаріусів не попереджають про відключення заздалегідь. Тому є багато випадків, коли зранку нотаріус починає прийом громадян, робить перевірки для посвідчення правочинів, роздруковує договори, клієнти їх підписують, а коли настає момент реєстрації прав власності, нотаріус не може зайти до реєстру, а на екрані монітора висвічується повідомлення, що доступ відсутній.

— Як можна поновити доступ?

— Минулого року було 2 шляхи. Перший, якщо доступ не анулювали, а припиняли, — дочекатися, доки мине строк блокування. Як правило, воно було тимчасовим — від одного місяця до року. Другий — звернутися до суду.

Цього року Мін’юст запровадив новації, відповідно до яких блокування доступу не припиняється автоматично. Натомість у міністерстві вирішили в рамках пілотного проекту провести тести, тобто проекзаменувати всіх заблокованих нотаріусів (перевірити володіння технічними навичками в реєстрації прав у сфері бізнесу та прав на нерухоме майно). Така новація є однією з причин нашого мирного протесту. Адже закон «Про нотаріат» передбачає тільки один кваліфікаційний іспит, який має підтверджувати кваліфікацію нотаріуса та його здатність провадити нотаріальну діяльність. У законі зазначено, що нотаріус обов’язково користується даними державних реєстрів. Про жодні додаткові іспити в ньому не йдеться.

— Позбавлення доступу — це дисциплінарне стягнення?

— Жоден нормативний акт не говорить про те, що це дисциплінарне стягнення. Власне, позбавлення доступу й не може бути таким, адже виконання реєстраційної дії після вчинення нотаріальної — технічна робота в реєстрі, а не правова, яку нотаріус виконав при вчиненні нотаріальної дії. Відключення від реєстрів відбувається переважно за технічні помилки. Причому в переважній більшості випадків такі помилки зумовлені збоями в роботі самого реєстру.

Наведу приклад. Загальний строк для реєстрації права власності становить 5 робочих днів. Відповідно до вимог чинного законодавства в робочі дні не включаються вихідні та святкові. Програма самостійно визначає строк у 5 календарних днів, тобто вона не враховує вихідних і святкових. Унести необхідні коригування можна вручну. Проте тоді програма автоматично фіксує помилку, а таких «помилок» може бути чимало саме через недосконалість системи реєстру. Крім того, дослідження кожної реєстраційної дії фізично важко виконати, тому система реєстру разом з Мін’юстом установлює це як факт порушення строків реєстрації.