Закон і Бізнес


Скандальне засідання

Рада вирішила навчити конфліктну законницю гарних манер


Олена Волкова заявила, що вона правдолюбка, а прокурор в Южноукраїнську покриває гральні автомати.

№8 (1410) 02.03—08.03.2019
Марта ЛІТЕЧКО
8937

Світ не зовсім такий, яким його хотілось би бачити служительці Феміди. Сторони процесу недостатньо грамотні, керівник тисне, прокурори неслухняні, усе не ідеальне. А дисциплінарний орган замість того, щоб боротися з недосконалістю, вирішив її звільнити.


 «Хватить істерити!»

Голова Южноукраїнського міського суду Миколаївської області Олександр Савін поскаржився на колегу Олену Волкову. За його словами, жінка розпалює конфлікти в колективі, не допускає до роботи судових секретарів, повідомляє сторонам процесу про корумпованість установи, в якій працює, а крім усього, ще й відмовляється працювати. О.Волкова самовільно взяла самовідвід у 10 кримінальних, 21 цивільній та двох адміністративних справах, повернула прокуророві 6 обвинувальних актів, 3 з них апеляційна інстанція знову направила до суду, а розгляд щодо трьох інших скарг ще триває. Як доказ О.Савін додав диски з відеозаписами засідань.

Слідом за головою на О.Волкову поскаржилися працівники апарату суду (25 підписів).

Дисциплінарна палата переглянула надані диски. На одному із записів чітко простежується бажання О.Волкової привчити прокурорів до найпростіших команд: «сидіти» та «мовчати». Неслухняним обіцяла скаржитись до ВРП та Генеральної прокуратури, а також звинувачувала їх у належності до бандитських угруповань.

На іншому записі відображено, як суддя проаналізувала літературний стиль заявника, котрий позивався з міськрадою, указавши на тавтології, невдалий набір слів і непрофесіоналізм. На протести сторони О.Волкова заявила: «Хватить істерити!» — і додала, що позивач може непритомніти, вона не зважатиме на це.

Одного разу законниця перед сторонами, які прийшли на розгляд справи про домашнє насильство, почала скаржитися на керівника: «Зафіксуйте, будь ласка, той психологічний та моральний тиск, який здійснюється головою суду, який погрожує, що найближчим часом мене «зачинять». Не знаю куди, але кудись…»

Під час розгляду позову проти Пенсійного фонду О.Волкова розповіла про відзначення 30-річчя суду й повідомила, що в ході святкування голова попросив її написати, чому справи не розглядаються. «Я змушена захищатись як суддя і як людина в першу чергу від того свавілля, яке відбувається в державі», — повідомила вона сторонам.

Самовідводи в багатьох справах також видались очільникові установи підозрілими. Було провадження, в якому жінка повертала прокурорам обвинувальний акт тричі. І щоразу апеляційний суд знову направляв його до першої інстанції.

За самоусунення від здійснення правосуддя, конфлікти в колективі та бажання перетворити судові засідання на трибуну для боротьби з усіма дисциплінарна палата вирішила звільнити О.Волкову.

Без мікрофона й без звільнення

Та суддя не збиралася прощатися з роботою, тому оскаржила таке рішення до ВРП. На засідання О.Волкова прийшла з двома адвокатами. З’явився й О.Савін.

Засідання почалося з того, що скаржниця заявила відвід Миколі Худику. «Закликаю члена ВРП мати совість і взяти відвід. Не мучте ні себе, ні мене», — сказала О.Волкова.

Також вона звинуватила Раду в тому, що та породжує «колапс», а М.Худика — у непорядності та недоброчесності. Після цього додала: «Я самотужки борюся за незалежність судової гілки влади. Я не себе відстоюю — суддів». Очевидно, натякала на провадження, яке проти неї відкрили багато років тому, тоді апеляційний суд визнав її невинуватою.

Коли ж перейшли до розгляду скарги, жінка розійшлася ще більше. Просто під час спітчу адвокат розвернув мікрофон до себе. Проте вона не зупинялася.

Після невдалих спроб уставити слово Вадим Беляневич закликав: «Треба поважати колег-суддів, які тут працюють. Ну, до мене ви ставитеся з неповагою, бо я адвокат. Увесь час перебиваєте, не даєте вести засідання…»

О.Савін також висловив свою позицію: «Я вже 3 роки слухаю звинувачення у свій бік. Складається враження, що ми всі злодії».

Члени ВРП, порадившись, вирішили пом’якшити рішення дисциплінарної палати. Замість звільнення суддю відсторонили він роботи на півроку. За цей час вона зможе заспокоїтись і пройти курс у Національній школі суддів, аби підвищити кваліфікацію в питаннях суддівської етики та кримінального права.