Закон і Бізнес


Смайлик звинувачує


Творцем першого емодзі можна вважати Шарика з Простоквашина, котрий намалював замість відповіді індіанське помешкання — вігвам.

№8 (1410) 02.03—08.03.2019
2816

Останніми роками на судових слуханнях у Сполучених Штатах сторони дедалі частіше вказують на емодзі як на непрямі докази. Проте, оскільки поки що прецедентна практика не сформувалася, судді зазвичай не беруть до уваги смайлики.


Згідно з дослідженням професора юриспруденції Університету Санта-Клари Еріка Голдмана, з 2004 до 2019 року в судах США мінімум 171 раз під час слухань вивчали емодзі. При цьому за останній рік згадка про смайли у справах різко зросла — на 2018 рік припало 30% випадків.

В одній з останніх справ прокурори із Сан-Франциско намагалися довести, що затриманий у ході рейду проти проституції винен. Як докази вони подали кілька його повідомлень в Інстаграмі. Чоловік відправив якійсь дівчині емодзі високих каблуків і сумки з грошима.

Обвинувачі наполягали на тому, що це вказує на робочі відносини між двома підозрюваними. А захист у свою чергу стверджував, що це символ романтичних стосунків.

Суд запросив експерта із сексуальної експлуатації, який заявив, що високі каблуки й сумка з грошима підтверджують провину підозрюваного в сутенерстві. Відповідно до тлумачення експерта це означає «надінь високі каблуки й зароби трохи грошей».

В одному з інших повідомлень підозрюваний прислав емодзі корони, яке розцінили як «сутенер — це король». Як відзначає The Verge, у результаті інтерпретація емодзі відіграла не ключову роль у розслідуванні, але зміцнила доказову базу обвинувачення.

За даними Е.Голдмана, раніше емодзі найчастіше згадували у справах про сексуальне переслідування, але останнім часом вони почали з’являтися в інших слуханнях. Наприклад, у справах про вбивства можна знайти смайли з погрозами, які свідчитимуть про те, що підсудний хотів зробити. Дослідник уважає, що емодзі згадуватимуть усе частіше, коли йтиметься про спілкування людей.

Зовсім недавно емодзі нічого не означали в судових процесах, але тепер вони відіграють дедалі більшу роль, тому що стали повноцінним засобом комунікації. Проте в переважній більшості випадків судді продовжують ігнорувати смайли.

Одним з яскравих прикладів протилежного ставлення стала справа пари з Ізраїлю, яку у 2017 році оштрафували на кілька тисяч доларів. Приводом стали звинувачення орендодавця в несумлінності, в якого молоді люди не стали винаймати квартиру.

Вони відправили власникові житла кілька емодзі, які той розцінив як згоду на оренду. Проте після цього пара орендувала іншу квартиру, а чоловік залишився ні з чим і подав до суду. Там стали на його бік.

На думку Е.Голдмана, суди повинні визнати існування та значущість емодзі. Дослідник уважає, що тепер це важлива частина он-лайн-спілкування й ігнорувати смайли вже не вийде.