Закон і Бізнес


Про чергу на житло


№7 (1409) 23.02—01.03.2019
12014

Місце в черзі на квартиру, закріплене за одним членом сім’ї, автоматично не переходить до інших членів родини. На цьому наголосив Верховний Суд у постанові від 11.02.2019.


У 1993 р. чоловіка за місцем роботи було поставлено на облік як такого, котрий потребує поліпшення житлових умов. У 1996-му він помер, а його дружину зняли з квартирної черги, про що свідчив запис у книзі обліку громадян.

У 2012 р. жінка звернулася до підприємства із запитом щодо того, чи може вона розраховувати на житло як член сім’ї померлого. Підприємство попросило її надати додаткові документи. Після того як громадянка це зробила, їй повідомили, що в документах немає копії свідоцтва про шлюб, тож підстави для надання житла відсутні.

Прагнучі побачити матеріали справи на власні очі, жінка спочатку звернулася до підприємства, а згодом і до суду. Той зобов’язав надати можливість ознайомитися з документами. Однак на підприємстві повідомили, що всі папери були знищені. Водночас доказів знищення надано не було. Втративши терпець, людина подала позов, у якому вимагала зобов’язати підприємство поновити її в черзі на житло.

Перша інстанція в задоволенні позову відмовила. Апеляційний суд скаргу жінки відхилив.

ВС погодився з такою позицією (постанова №569/2945/16-ц). Заявниця не надала належних доказів того, що відповідно до Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР разом зі своїм чоловіком підписувала та подавала за місцем його роботи заяву про взяття на квартирний облік, а також, що вона була названа в спільному рішенні адміністрації підприємства та профспілкового комітету як член сім’ї, працівника поновлювала необхідні документи. Тож доводи про неправильне застосування судами правил є безпідставними, оскільки зводяться до особистого їх тлумачення.