Закон і Бізнес


Гроші замість відпочинку

Компенсація за невикористану відпустку та її відображення в річній декларації


№6 (1408) 16.02—22.02.2019
Віра ЧЕРНИКОВА, заступник начальника відділу бухгалтерського обліку та звітності 7-го ААС
4815
4815

Нині в Україні триває судова реформа, в ході якої суддів та працівників апарату переводять з однієї установи до іншої, як правило, перейменованої. При цьому в багатьох з них накопичилися дні невикористаної відпустки. Як правильно задекларувати отримані компенсації за них?


Усі знають, що першу відпустку на новому місці роботи можна отримати, відпрацювавши півроку. Але якщо людину прийняли за переведенням з іншої установи, для неї діють особливі правила надання відпочинку.

За певних умов щорічну або додаткову відпустку на новому місці можна взяти раніше, ніж мине 6 місяців безперервної роботи. Ці умови перелічені у стст.81, 83 Кодексу законів про працю, п.8 ст.10 та ст.24 закону «Про відпустки» від 15.11.96 №504/96-ВР.

Так, після переведення право на відпустку виникає, якщо:

• на попередньому місці роботи щорічна відпустка не була використана (повністю або частково);

• грошову компенсацію за невикористану відпустку працівник під час звільнення не отримував;

• компенсація за бажанням працівника була переказана на поточний рахунок підприємства, на яке він був прийнятий за переведенням.

У зв’язку з тим що грошова компенсація для більшості працівників, яких переведено до новостворених установ судової влади, була не виплачена, а переказана на депозитні рахунки цих установ, виникає питання щодо відображення цих сум у річних деклараціях.

Ось кілька міркувань.

Незалежно від того, чи грошову компенсацію за невикористану відпустку виплачують самому працівникові, чи переказують наступному роботодавцю, оподатковується вона однаково. Суми таких компенсацій належать до фонду оплати праці (ст.2 закону «Про оплату праці» від 24.03.95 №108/95-ВР та п.2.2.12 Інструкції зі статистики заробітної плати), тому з них треба сплатити єдиний соціальний внесок, а також податок з доходів фізичних осіб і військовий збір. І робить це працедавець за попереднім місцем роботи особи (місцем звільнення).

У листі від 25.11.2015 №1531/13/84-15 Міністерство соціальної політики зазначає, що кошти, які належать до виплати за дні відпустки, заробленої і невикористаної за попереднім місцем роботи, виплачуються за рахунок отриманої новим працедавцем компенсації. Зауважимо, що у нового роботодавця під час виплати компенсації працівникові не виникає зобов’язань щодо нарахування та сплати ПДФО, військового збору та ЄСВ. Тому і суму відпускних, виплачену за рахунок надходжень від колишнього роботодавця, відображати у формі №1ДФ йому не потрібно.

Таким чином, відображати у річній декларації компенсацію за невикористану відпустку потрібно саме за попереднім місцем роботи для відповідності вказаних сум значенням доходу в податковій та фінансовій звітності.