Закон і Бізнес


Співробітники НАБУ побили адвоката та відібрали у нього телефон — АПУ


30.01.2019 18:00
17612

Правники поскаржились на дії співробітників Національного антикорупційного бюро України, які під час обшуку будинку заважали адвокату надавати правничу допомогу його клієнту, силою відібрали у нього телефон, щоб він не міг зафіксувати їхні протиправні дії.


Як повідомили «ЗіБ» в прес-службі АПУ, 25 січня детективами Національного антикорупційного бюро України разом із співробітниками Управління спеціальних операцій НАБУ під час обшуку житлового будинку було  порушено професійні права і гарантії адвоката Д. Шкаровського, а також право на професійну правничу допомогу його клієнтів.

Співробітники НАБУ повністю заблокували адвокату, що підтвердив свої повноваження, доступ до приміщення, де здійснювався обшук, та застосували фізичну силу для перешкоджання комунікації із клієнтом.

Детективи оголосили завчасно підготовлену Постанову, якою визначили адвокату місце надання правничої допомоги, а саме — на стільці в коридорі, де встановили відповідну табличку. Вважаємо, що такими діями було спаплюжено як конституційне право на отримання правничої допомоги, так і нещодавні зміни до КПК України щодо обов’язковості допуску адвоката на обшук.

Внаслідок цих дій клієнт не мав жодної можливості поспілкуватися з адвокатом, отримати консультації з правових питань. Внаслідок тиску з боку співробітників НАБУ було проведено допит клієнта в якості свідка за відсутності адвоката.

На підставі іншої завчасно підготовленої Постанови, детективи НАБУ безпідставно та незаконно заборонили адвокату використання технічних засобів для фіксації їх незаконних дій та фотокопіювання наданих ними документів.

З метою приховання своїх протиправних дій, представники НАБУ вчинили напад на адвоката і заволоділи його мобільним телефоном, на якому були зафіксовані відеозаписи їх правопорушень. У результаті нападу адвокату нанесено тілесні ушкодження (підтверджено висновком лікаря), та силою відібраний особистий телефон.

На телефоні, яким незаконно заволоділи детективи НАБУ, знаходились документи та інформація, що містять адвокатську таємницю, про це їм неодноразово наголошувалось. Відтак, існує обґрунтований ризик незаконного доступу до інформації та документів інших клієнтів, яким адвокат надає правничу допомогу.

В АПУ вважають, що вищенаведені факти однозначно вказують на порушення співробітниками НАБУ прав, гарантій адвокатської діяльності та права на професійну правничу допомогу. Правоохоронці порушили ст. 59 Конституції України, п. 8 ч. 1 ст. 20, п. 1 та п. 4 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», а також вимоги ст. 161 та ч. 3 ст. 236 КПК України. У вказаних діях представників НАБУ вбачаються ознаки ряду кримінальних правопорушень, зокрема передбачених ч. 2 ст. 187, ч. 2 ст. 397, ч. 2 ст. 398 КК України.

Зазначена поведінка співробітників НАБУ дискредитує всі зусилля, докладені для побудови нової антикорупційної інфраструктури, яка має найвищий рівень довіри серед правоохоронних органів.

Асоціація вимагає від керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, директора Національного антикорупційного бюро України, директора Державного бюро розслідувань, а також Ради громадського контролю при НАБУ провести перевірку законності дій правоохоронців під час обшуку, і притягнути до відповідальності осіб, які зухвало порушили професійні права і гарантії адвокатської діяльності, а також право на професійну правничу допомогу.

НААУ закликають НАБУ та інші правоохоронні органи забезпечувати неухильне дотримання прав і гарантій адвокатської діяльності.  

Закон і Бізнес