Закон і Бізнес


Комп’ютер під слідством


№3 (1405) 26.01—01.02.2019
5869

Якщо у слідчого є вибір — вилучити комп’ютер чи скопіювати інформацію з нього, він без вагань обере перший варіант. Тому нардепи пропонують обтяжити цей вибір кримінальною відповідальністю за немотивоване вилучення.


У проекті «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України та Кримінального кодексу України» (№9484) уточняється термінологія та вдосконалюється положення щодо тимчасового доступу і вилучення інформаційних та телекомунікаційних систем.

Так, ст.100 КПК доповнюється вимогою щодо повернення власнику речових доказів, які не містять слідів кримінального правопорушення, у вигляді пристроїв для опрацювання, передавання та зберігання електронної інформації або їх складових. Якщо ж слідчий уважає, що без вилучення ніяк не обійтися, він зобов’язаний надати письмове обґрунтування, яким чином залишення пристрою у власника завдасть шкоди кримінальному провадженню.

Водночас у Кримінальному кодексі з’явиться окрема стаття, яка передбачатиме відповідальність слідчих та прокурорів за умисне порушення встановленого КПК порядку тимчасового доступу до речей і документів або тимчасового вилучення чи арешту майна, а так само порядку вилучення речових доказів, якщо це завдало істотної майнової шкоди їхньому власнику. За такий злочин пропонується карати обмеженням або позбавленням волі на строк до 5 років. А якщо шкода перевищить 600 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян — від 7 до 12 років з конфіскацією майна.