Закон і Бізнес


Через терни в партнери

Найуспішніші лідери у сфері юриспруденції та бізнесу знайшли стелю для жіночої кар’єри


№46 (1396) 17.11—23.11.2018
Ксенія ТАЛАМАНЧУК
3223

Талановиті, освічені, професійні, проте досі перебувають у тіні чоловіків. Чому сучасні жінки не використовують можливості, виборені для них суфражистками, та чого насправді варта кар’єра?


Чи має значення стать?

Уявіть собі жінку на коштовному авто. Звідки воно в неї? Доки українське суспільство буде категоричним у цьому питанні —  відбуватимуться процеси деградації, вважають европейські експерти. Нині склалася небезпечна для всіх ситуація. У коктейлі з гасел недавнього минулого та привабливої реклами тотальної успішності ми втрачаємо не лише жінку як особистість, а й порозуміння між статями.

Як казала Фаїна Раневська: «Слабый пол — это гнилые доски». Тож у Київському національному університеті ім.Т.Шевченка відбулося відразу два заходи, присвячені місцю жінки в юриспруденції. Доступ до цієї сфери жінки отримали порівняно недавно. Що ж змінилося за сто років? Секретами успіху ділилися жінки, досягнення яких ніхто не може заперечити.

Кількість випускників обох статей майже пропорційна, однак вершин кар’єри жінки досягають рідко. Досліджуючи сферу оплати праці в Україні, можна виявити, що жінка отримує приблизно на 25% менше за чоловіка.

Експерти стверджують, що, навіть маючи рівні права із чоловіком, жінка й досі обирає роль чарівної супутниці та присвячує себе сім’ї. Більш прогресивні намагаються поєднувати особисте життя з професійною самореалізацією. Дехто обирає виключно кар’єру. Що ж заважає перспективним юристкам досягти професійної вершини?

На думку адвоката Юлії Кирпи, протягом останніх 10 років ситуація змінилася на краще. Ще в 2004 році типове оголошення про вакансію юриста містило одну з обов’язкових умов — чоловіча стать. Однак це не завадило Ю.Кирпі отримати посаду та пройти шлях від юриста в банківській сфері до партнера юрфірми. «Потрібно бути професіоналом своєї справи і тоді все вдасться», — стверджує вона.

Однак, витративши багато років на навчання та професійну самореалізацію, здебільшого жінки, виходячи заміж, жертвують своїми амбіціями й присвячують себе вихованню дітей та чоловікові.

Втім, за словами адвоката, к.ю.н. Ольги Поєдинок, не все так однозначно, а може, ще гірше. Нині українське суспільство живе стереотипами — і не лише щодо місця жінки та її зовнішнього вигляду. Досить серйозною проблемою є приписування жіночих досягнень чоловікові або коханцеві. «Якщо тобі пощастило бути дружиною успішного чоловіка — всі твої успіхи, навіть здобуті до шлюбу, будуть зачислені на користь твого обранця», — зазначила О.Поєдинок.

Шляхом Моніки

Відповідно до статистики близько 36% жінок в юриспруденції зазнають домагань, ще третина — принижень через стать, а абсолютна більшість періодично стикається із сексистськими висловлюваннями. Всі спікери, запрошені до дискусії, були одностайними: саме від жінки залежить її кар’єра. Доводити професіоналізм або ж використовувати жіночі чари — особиста справа кожної. До речі, саме цього побоювався видатний юрист А.Коні.

На його думку, жінок не можна допускати до участі в судовому процесі не лише з огляду на їхню вразливість, але й тому, що вони можуть, вдало використовуючи свої чари, довести суд до хибної думки. До речі, саме через сексистську поведінку залишила адвокатуру перша жінка — присяжний повірений та згодом перша жінка — доктор юридичних наук Катерина Флейшиц. Її перша спроба судового виступу закінчилася поразкою: прокурор, побачивши жінку, демонстративно залишив залу.

Однак, попри те що відтоді минуло вже понад 100 років, жінки й досі зазнають зневаги в суді. Член Ради з питань судової реформи при Президентові, к.ю.н. Анна Огренчук поділилася власним досвідом. Згадуючи своє перше судове засідання, вона розповіла, що адвокат протилежної сторони весь час запитував, чи читала вона хоча б Булгакова та чи знає щось про життя. Після закінчення процесу смішно було вже їй — опонент зазнав поразки.

Бос чи матір

«Сучасні жінки шукають насамперед професійної самореалізації», — стверджує народний депутат Наталія Агафонова. У Верховній Раді цього скликання — 12% жінок, і це найвищий показник за всю історію України. «Якщо на то є жіноча воля, ніщо не стане перепоною в кар’єрі, навіть сім’я. Бо тільки від жінки залежить і вибір чоловіка, і формат побудованих з ним стосунків», — сказала Н.Агафонова.

Жінка зараз зазнає надто великого навантаження. На думку судді Верховного Суду Тетяни Анцупової, темп роботи, і не лише в судах, але й на будь-якій відповідальній посаді, дуже високий, і так не повинно бути.

Утім, не завжди потрібно обирати між візком та ноутбуком. Вдалим прикладом є Румунія, яка не лише передбачила можливість для батька перебувати в декреті, але й забезпечила виплату 80% належної йому заробітної плати. В Європі вже давно прийшли до того, що чоловік теж причетний до народження дитини, а батьківський обов’язок нічим не відрізняється від материнського.

Однак, доки одні виступають за захист прав жінок, інші вважають, що захисту потребує виключно материнство. Коли жінка доглядає за немовлям, вона відходить від тієї нескінченної гонки, в якій перебувають юристи. «Саме в цей період жінка потребує захисту», — зауважила адвокат Оксана Войнаровська.

Досліджуючи гендерні проблеми в Україні, європейці дійшли несподіваних висновків, що дискримінації зазнають не лише жінки, які працюють. Від зневаги потерпають і ті, хто свідомо поставив у пріоритеті сім’ю. «Бути домогосподаркою принизливо, — поскаржилася в приватній бесіді дружина успішного бізнесмена, — ніхто не сприймає тебе як особистість. Скільки книжок ти не прочитала б, які знання не здобула б — все одно залишаєшся тінню свого чоловіка».

Умови успіху

Для досягнення успіху необхідна лише одна умова. «Якби я могла у 18 років сказати собі лише два слова, я сказала б: «Не бійся», а якщо три — «Нічого не бійся», — розповіла адвокат Амінат Сулейманова. «Нічого не боятися — якість, притаманна юристам», — стверджує А.Огренчук.

Цікавим був шлях до суддівського крісла і в Т.Анцупової. Не потрапивши на факультет іноземних мов, вона спочатку вступила на фізичний. Але, випадково побачивши в бібліотеці підручнік з римського права, так ним захопилася, що прочитала за ніч. Далі була вже чітка впевненість в обраній професії, яка згодом дала ще й наукові плоди.

«Безперечно, не раз на професійному шляху почуєте, що ви «дівчина», однак ніколи не зупиняйтесь. Бо для справжніх професіоналів не існує статі», — наголосила керівник юридичної компанії Яна Рубчук. Отже, питання професійної реалізації переважно залежіть від того, чи своєю справою займається людина. Гендерна нерівність тут ні до чого.

Юриспруденція — цікава сфера людського буття, яка має свої специфіку та особливості. Проте всі спікери погодилися з тим, що немає нічого неможливого, якщо ти точно знаєш, яким шляхом хочеш іти. Ні ненормований графік, ні подружнє життя, ні наявність дітей не можуть вам завадити будувати кар’єру. Однак шукати баланс усе ж доведеться.

 

КОМЕНТАР ДЛЯ «ЗіБ»

Галина ПАНЧЕНКО,
адвокат, к.ю.н.

— Закінчивши навчання, я мріяла працювати слідчим. І мені все вдалося. Твої люди, проекти і досягнення нікуди від тебе не подінуться. Питання лише в тому, наскільки така реалізація потрібна людині.

Амінат СУЛЕЙМАНОВА,
адвокат:

— Нічого не бійся та ніколи не відмовляйся від мрії! Одна справа, коли ти цілком задоволена займаною посадою і своїм місцем у цьому світі, і зовсім інша — коли тебе від мрії віддаляє страх. Усі суперечності — виключно плід нашої свідомості. Навіть якщо хтось дає тобі негативну характеристику — це не означає, що він має рацію. Це його думка, і вона схожа на дзеркало. В одних магазинах дзеркала вас показують стрункішою та молодшою, а в інших — викривлюють з голови до п’ят. Але це лише дзеркала, довіряйте тільки собі.