Закон і Бізнес


Про доказовий сертифікат


№45 (1395) 10.11—16.11.2018
3509

Аби гроза була визнана форс-мажорною обставиною, необхідно отримати сертифікат від Торгово-промислової палати. Про це йдеться в постанові Верховного Суду від 29.10.2018.


Під час грози корову позивача вбило струмом унаслідок обриву дроту лінії електропередачі, яка використовується відповідачем із комерційною метою. Позивач направив відповідачу претензію на суму вартості корови та кількох тисяч гривень моральної шкоди. Відповідач відмовився добровільно розрахуватись із постраждалим, тож останній звернувся до суду.

Перша інстанція, врахувавши те, що лінії електропередач є джерелом підвищеної небезпеки та шкода позивачу завдана під час їх експлуатації, стягнула з відповідача повну вартість корови та кілька тисяч моральної шкоди для її господаря. Апеляційний суд, зваживши на те, що відповідачем не надано доказів, які свідчать про те, що шкоду позивачу завдано внаслідок непереборної сили, дещо зменшив суму стягнення, залишивши в іншому вердикт у силі.

Власник електромереж оскаржив рішення до касаційного суду.

У постанові №739/1483/16-ц ВС зазначив: ТППУ та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини та видають сертифікат про вказані факти. Оскільки відповідач такого сертифіката не надав, ВС погодився з висновками судів попередніх інстанцій.