Закон і Бізнес


Люстрація для адвокатів


№44 (1394) 03.11—09.11.2018
5700

Аби поставити над адвокатами лояльних до владного режиму людей, на Банковій уже складаються списки адвокатів, яких влада хоче люструвати.


Таку заяву зробив голова Ради адвокатів Закарпатської області Олексій Фазекош під час круглого столу на тему «Роль профспілок в сфері захисту прав адвокатів», що днями проходив у Києві.

За його словами, під час розробки змін до нової редакції закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (№9055) паралельно вестиметься робота щодо впровадження норми про люстрацію та/або переатестування адвокатури. Причому такі напрацювання запропонують в останній момент, з голосу, або навіть під час передачі тексту закону на підпис Президенту, аби люстраційна норма гарантовано була втілена в життя.

У якості прикладу О.Фазекош навів досвід Туреччини. За словами професора Метіні Фейзі оглу, турецька держава, по суті, провела одержавлення адвокатів.

«Спочатку відділили національну асоціацію адвокатів від регіональних, почався повний хаос. Почалося створення паралельних асоціацій. Саме дублюючі структури в одному регіоні влаштували хаос, але порядок по всій країні почав наводити Мінюст. Тепер усю адвокатську спільноту Туреччини контролює міністерство юстиції. І хоч все робилося під соусом демократії, реальна причина — національна асоціація була єдиною, яка критикувала процеси в державі», — сказав він в коментарі Українським новинам, будучи на конференції ІBA в Римі.

Такий самий розподіл НААУ на регіональні палати вже заклали в проекті 9055, а переатестація — просто пройшла б непомітною нормою в останній день голосування, переконаний О.Фазекош.

«За усталеним європейським баченням моделі існування адвокатури як ефективного правозахисного інституту, адвокатура повинна бути сильною. І тут вже дійсно аксіомою є те, що сильна адвокатура неможлива без її справжньої незалежності та самоврядності, тому апріорі зрозумілою є теза про те, що будь-яке втручання держави в діяльність нашого самоврядного інституту є абсолютно неприпустимим в будь-якій його формі», — зауважив він.

«Усе це робиться для того, аби поставити над адвокатами лояльних до владного режиму людей. Переатестація адвокатури, а значить, і допуск до роботи лише потрібних для влади адвокатів і є справжньою метою реформаторів, які підтримують проект №9055. Але така реформа — це ніщо інше як знищення адвокатури, чого  ніяк допустити не можна», —резюмував очільник РАЗО.