Закон і Бізнес


Про належний захист


№41 (1391) 13.10—19.10.2018
16005

Суд не може приймати рішення замість суб’єкта владних повноважень. Однак може зобов’язати його дотримуватись вимог закону. На цьому наголосив Верховний Суд у постанові від 05.10.2018.


До Міністерства оборони України звернувся колишній військовий, що приймав участь в бойових діях на території республіки Афганістан. Він вимагав нарахувати йому одноразову грошову допомогу у зв’язку із встановленням ІІ групи інвалідності, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності. Розглянувши документи, подані ветераном, відомство повернуло їх на доопрацювання. Не отримавши виплату, заявник звернувся до суду.

Рішенням суду першої інстанції, залишеним без змін апеляційним судом, позов задоволений частково – протокол міністерства скасовано та зобов’язано відомство переглянути звернення ветерана. Суди керувались тим, що, відповідно до законодавства, міністерство не мало повноважень повертати на доопрацювання подані папери.

Зазначені вердикти чиновники оскаржили до касаційного суду.

У Постанові №363/3743/16-а ВС зазначив таке. Повернення міністерством документів позивача на доопрацювання суперечить зазначеним нормам. Разом з тим, визначення судом конкретного рішення, яке має бути прийняте суб'єктом владних повноважень за результатами розгляду заяви, не буде відповідати засадам і завданню адміністративного судочинства. За таких обставин належним способом захисту порушених прав позивача є покладення на Міноборони обов'язку повторно розглянути заяву.

Закон і Бізнес