Закон і Бізнес


Не за літами, а за ділами

Колишнього президента Аргентини засудили до довічного ув’язнення


Злочин і покарання, №1 (988) 01.01—11.01.2011
1777

У провінції Кордоба до довічного ув’яз¬нення за злочини проти людяності засуджено диктатора Хорхе-Рафаеля Віделу.


85-річного диктатора визнали винним у смерті 31 політичного в’язня. Строк Х.-Р.Відела відбуватиме, попри похилий вік, у загальній в’язниці. Суд підтвердив, що відносно нього не може бути застосовано чинну норму, за якою особам, старшим за 70 років, ув’язнення замінюється домашнім арештом.
Екс-президент, не згід¬ний із судовим рішенням, під час слухання заявив, що був змушений силою зброї зупинити насильство в країні. «Це була справедлива війна. Крайнощі й жах важко виправдати, але їх слід розуміти в рамках тієї жорстокості, яка властива воєнному внутрішньому конфлікту», — підкреслив диктатор.
В аргентинських судах у ці дні завершилося кілька судових процесів, за підсумками яких 15 військових і поліцейських, котрі служили за часів хунти Х.-Р.Ві¬дели, засудили до довічного ув’язнення за обвинуваченням у більш ніж 100 ви¬краденнях і вбивствах.
Х.-Р.Відела очолив хунту, будучи головкомом сухопутних сил. Під час його правління в Аргентині були заборонені профспілки і страйки, фактично не діяла судова влада, були обмежені права громадян. Він проводив політику жорстокого придушення внутрішньої опозиції, котра здобула сумну популярність як «брудна війна». За різними оцінками, її жертвами могли стати до 30 тис. чоловік.
У 1985 році аргентинська Феміда засудила Х.-Р.Ві¬делу до довічного ув’язнення. Проте в 1990-му президент Карлос Менем помилував диктатора. У 1998 році суд видав ордер на арешт Х.-Р.Відели у зв’язку з насильницьким усиновленням дітей політ¬в’язнів третіми особами в роки хунти. Проте через вік підсудного ув’язнення замінили домашнім арештом.
У 2006 році указ К.Менема про помилування було оголошено неконституційним і судове розслідування поновилося. У 2008-му Х.-Р.Віделу знову арештували й помістили у військову тюрму.
Нагадаємо: у квітні аргентинська Феміда засудила Рейнальдо Біньйоне, останнього військового диктатора, який правив країною в 1982—1983 роках, до ув’язнення на строк 25 років за злочини проти людяності.