Закон і Бізнес


ВП ВС назвала головний критерій для правильного розмежування компетенції судів


17.09.2018 14:22
5061

Участь у спірних правовідносинах суб’єкта владних повноважень не є достатнім критерієм для розмежування компетенції судів. Визначальною ознакою для правильного вирішення такого питання є характер правовідносин, з яких виник спір.


Така позиція викладена у постанові Великої Палати ВС у справі № 583/2715/16-ц від 13.06.2018, повідомляє «Закон і Бізнес».

Аналіз змісту ст. 15 ЦПК України та ст. 17 КАС України у редакції, чинній на час розгляду цієї справи в судах першої й апеляційної інстанцій, у сукупності дає підстави для висновку, що під час вирішення питання про розмежування компетенції судів щодо розгляду адміністративних і цивільних справ у кожній конкретній справі не достатньо застосування виключно формального критерію – участі у спірних правовідносинах суб’єкта владних повноважень. Визначальною ознакою для правильного вирішення такого питання є характер правовідносин, з яких виник спір.

Велика Палата ВС погодилася з висновком судів попередніх інстанцій про відсутність правових підстав для віднесення цієї справи до адміністративної юрисдикції, відтак справа підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, оскільки стосується правомірності визначення меж земельної ділянки за позовом землевласників суміжних земельних ділянок та не є публічно-правовим спором.

Щодо суті спору, то суди встановили, що рішенням сільради створено узгоджувальну комісію з питань вирішення земельних спорів та затверджено положення про Комісію, яка діє від імені органу місцевого самоврядування.

Велика Палата ВС підтвердила обґрунтованість висновку судів попередніх інстанцій про визнання незаконним та скасування висновку Комісії від 04.04.2016 як такого, що винесено з порушенням вимог законодавства, зокрема, без належного повідомлення позивачів про вирішення земельного спору Комісією, адже на момент надання спірного висновку між сторонами як суміжними землевласниками існував спір щодо площ, лінійних розмірів та конфігурації земельних ділянок, що свідчить про відсутність ознак публічно-правового спору.