Закон і Бізнес


Непублічні знімки

Які фото і відео не можна викладати в соцмережах


Перш ніж публікувати фото, не завадить перевірити, чи відповідає воно умовам свободи панорами.

№36 (1386) 08.09—14.09.2018
11753

Рейхстаг, Кельнський собор, Ейфелева вежа — влітку соцмережі переповнені фотозвітами про відпустки. Але не всі знають, що деякі визначні пам’ятки краще у своїй стрічці не показувати.


У сфері любительської фото- і відеозйомки архітектурних пам’ятників існують певні юридичні норми. Мова йде про так звану свободу панорами — можливість фотографувати і вільно поширювати зображення захищених авторськими правами об’єктів, розташованих у громадських місцях, повідомляє DW.

У Німеччині свобода панорами закріплена законом. Наприклад, знявши будівлю Рейхстагу, ви маєте право це фото не тільки обнародувати, але й використовувати з комерційною метою.

Публічним місцем вважається територія або простір потенційного перебування людей, куди кожен може потрапити вільно, без плати за вхід. Фотографувати в публічних місцях можна лише ті об’єкти, які розміщені тут постійно, а не виставлені на тимчасовий огляд.

За всієї лояльності німецького законодавства є пам’ятники, на які свобода панорами не поширюється. До них належать палац Сан-Сусі в Потсдамі, а також усі палаци Берліна і Бранденбурга, що перебувають у власності Фонду прусських палаців і садів Берліна — Бранденбурга. Фотографувати інтер’єри приватних компаній, житлових будинків, квартир, арт-майстерень, магазинів і публікувати ці фото без спеціального дозволу суворо заборонено.

В більшості випадків фотографувати і публікувати знімки німецькі музеї дозволяють. Заборонено, правда, використовувати такі фото в комерційних цілях. Краще не викладати їх і в соціальних мережах. Річ у тому, що Фейсбук, наприклад, є комерційним підприємством. Публікуючи там свої фотографії, ви тим самим надаєте соцмережі право користуватися ними, а отже, граєте з вогнем.