Закон і Бізнес


Опубліковано рекомендації ЄСПЛ щодо впровадження процедури надання консультації (документ)


03.08.2018 14:37
2536

Метою процедури надання консультативного висновку є наступна взаємодія між ЄСПЛ та національними судами і судовими установами Договірних сторін Конвенції.


Документ про керівні принципи щодо впровадження процедури надання консультативного висновку, встановленої Протоколом № 16 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобо, був затверджений на пленарному засіданні Європейського суду з прав людини 18 вересня 2017 року, передає «ЗіБ» з посиланням на «ECHR.Ukrainian Aspect».

Нагадаємо, 1 серпня набрав чинності Протокол № 16 до Конвенції, згідно з яким Верховний Суд отримав право звертатися до ЄСПЛ для консультацій.

Метою цих керівних принципів є надання практичної допомоги щодо відкриття та виконання процедури, визначеної у Протоколі № 16 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, тим судам або судовим органам, які мають право подавати запит щодо отримання консультативного висновку. Ці керівні принципи необхідно розглядати в дусі діалогу та співпраці між національними органами влади та Європейським судом з прав людини, що є основою цього Протоколу. Керівні принципи, які не є обов'язковими, необхідно тлумачити в світлі положень Протоколу № 16 Конвенції та відповідних Правил Регламенту Суду

У рекомендаціях (керівних принципах) наголошується, що під час надання консультативного висновку ЄСПЛ не може розглядати абстрактні питання положень Конвенції. У зв’язку з цим звертається увага на два аспекти:

- Запит щодо надання консультативного висновку повинен випливати з розгляду справи у національних судах, які розглядаються найвищим судом або судовою установою (для України – Верховним Судом).

- Висновок, на отримання якого подається запит, повинен стосуватися питань, що стосуються тлумачення або застосування прав і свобод, визначених Конвенцією або протоколами до неї, і які вважаються відповідним судом або судовим органом, необхідними для вирішення справи.

Завантажити керівні принципи мовою оригіналу можна за посиланням, а переглянути документ в перекладі українською мовою можна тут.