Закон і Бізнес


Офіс по-домашньому

Зарядка смартфона може розглядатися як привласнення майна працедавця


Обіди за робочим столом у Німеччині не заохочують, але і не забороняють.

№25-26 (1375-1376) 26.06—06.07.2018
Тетяна ВАЙНМАН, DW
4837

Те, що можна і чого не можна робити на робочому місці у Німеччині, як правило, регулюється докладними внутрішніми актами. Тому якщо й виникають конфлікти, то найчастіше через те, що якесь питання випало з правил або новий співробітник не встиг з ними ознайомитися.


Поїдання за комп’ютером бутерброда або салату, принесених із собою, іноді допомагає заощадити час. Найчастіше німецький працедавець ставиться до цього спокійно. Проблеми можуть виникнути, якщо ви зайняті у відділі сервісу й спілкуєтеся з клієнтами. Їжу на робочому місці можуть заборонити на підставі правил гігієни чи техніки безпеки. Це стосується лабораторій, лікарень або виробничих цехів.

Працівник може дістати попередження, якщо регулярно обідає за комп’ютером і його чавкання та запах їжі дратують колег. Якщо попередження неодноразово проігнороване — начальник має право звільнити такого співробітника. Неприємності можуть виникнути, якщо працівник розіллє каву на клавіатуру або пошкодить службове устаткування. В цьому випадку його можуть зобов’язати відшкодувати витрати.

Заборонити слухати радіо на робочому місці керівництво не має права. Так вирішив Федеральний суд з трудових спорів. Перешкодити цьому, проте, можуть незадоволені колеги або клієнти. Якщо ж музика заважає концентруватися і спричиняє помилки в роботі — заборона можлива, але з відома виробничої ради.

А ось повісити на стіну календар з напівоголеними моделями точно не дозволять. Такі знімки згідно із законом про рівне поводження вважаються дискримінацією. Те саме стосується і журналів з порнографією, що лежать на робочому столі. Їх можна тримати, наприклад, в особистій шафці або ящику для спецодягу.

Третина працівників у Німеччині прикрашає свої робочі місця фотографіями членів сім’ї, футбольною атрибутикою або рослинами. У кожній фірмі можуть діяти свої розпорядження. Все, що заважає іншим або є джерелом небезпеки (наприклад свічки), може бути заборонене.

Те, чи допустимі особисті дзвінки на роботі, прописано в корпоративному кодексі. Але якщо співробітник регулярно недопрацьовує свій час, спілкуючись по телефону, він ризикує бути звільненим. У 2015 році через дзвінки, пов’язані з участю в інтерактивній грі, бухгалтер з Везеля залишилася без роботи. І суд визнав це правомірним.

Те саме стосується використання принтера або ксерокса в особистих цілях. Якщо в корпоративних правилах немає чіткого дозволу, це може бути розтлумачене як привласнення майна працедавця. Така ж проблема може виникнути, якщо співробітник використовує службові конверти чи марки для приватної пошти або заряджає свій смартфон в офісі.