Закон і Бізнес


Секретні бранці

Надання об’єктів для тримання в’язнів прирівнюється до співучасті в тортурах


№24 (1374) 16.06—25.06.2018
Валентина МИХАЙЛОВА
2420

У Страсбурзі вирішили, що на території Литви й Румунії все ж таки розміщувалися секретні тюрми ЦРУ. Хоча члени Європейського суду з прав людини не змогли поспілкуватись із заявниками, у цьому їх переконали доповіді різних комісій.


Уперше про можливе розташування неподалік Вільнюса буцегарні для тримання до 8 полонених членів «Аль-Каїди» американський телеканал Ей-Бі-Сі повідомив ще в серпні 2009 р. Стверджувалося, що литовська влада у 2004—2006 рр. надала ЦРУ будівлю для тримання підозрюваних у тероризмі.

Це стало поштовхом для розслідування, проведеного комітетом з національної безпеки та оборони Сейму Литви. Парламентарі з’ясували, що були створені умови для існування такої в’язниці, а у 2005—2006 рр. у країні приземлялися літаки, яких не оглядали митники. Утім, питання про те, чи ввозилися в країну ув’язнені, так і залишилося відкритим, зокрема, через відмову Вашингтона надати будь-яку інформацію із цього приводу.

Через 2 роки один із тих, кого могли помістити в таку тюрму, — громадянин Саудівської Аравії Абу Зубайда, котрого в США підозрюють у причетності до організації теракту 11.09.2001, передав у Страсбург скаргу на порушення Литвою низки статей Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Зокрема, стверджувалося, що його тримали в рамках секретної програми ЦРУ й піддавали жорстокому поводженню та тортурам.

ЄСПЛ визнав заяву прийнятною та в червні 2016 р. провів перші закриті слухання. На них представники Литви заявили, що на території республіки такої в’язниці немає. Проте ЄСПЛ дійшов протилежного висновку.

Для цього довелося знаходити підтвердження фактам у різних джерелах. Одним із них стала доповідь комітету Сенату США про тортури ЦРУ, обнародувана в грудні 2014 р. Також заслуховували свідків. Із самим заявником зустрітися не вдалось, оскільки його все ще тримали в Америці.

Однак ЄСПЛ дійшов висновку, що Литва мала секретну тюрму ЦРУ в період з лютого 2005 до березня 2006 р. Як наголошується в рішенні від 31.05.2018 у справі «Abu Zubaydah v. Lithuania», уряд виявився нездатним ефективно розслідувати справу про застосування тортур і співучасть у діях ЦРУ, які призвели до жорстокого поводження з людиною. Отже, була порушена ст.3 конвенції.

Суд також констатував порушення ст.5 («Право на свободу та особисту недоторканність»), ст.8 («Право на повагу до приватного і сімейного життя») і ст.13 («Право на ефективний засіб юридичного захисту») конвенції.

Урешті-решт палата ЄСПЛ одноголосно зобов’язала уряд Литви виплатити А.Зубайді €100 тис. як компенсацію моральної шкоди. У €30 тис. були оцінені судові витрати.

Того ж дня у Страсбурзі зробили аналогічні висновки у справі «Al Nashiri v. Romania». Як повідомляє Бі-Бі-Сі, Абд аль Рахима аль Наширі, котрий народився в Саудівській Аравії, керував, за даними американської розвідки, операціями «Аль-Каїди» в країнах Перської затоки.

За зізнаннями колишнього глави держави Йона Ілієску, він дав згоду на те, щоб передати ЦРУ якусь будівлю в Бухаресті «як жест доброї волі напередодні вступу до НАТО». Саме там, за словами Р. аль Наширі, його й тримали.

У рішенні ЄСПЛ констатовано, що секретна буцегарня існувала в Румунії з вересня 2003 до листопада 2005 р. Указано на ті самі порушення, що й у литовському випадку. Тому й сума компенсації моральної шкоди становить ті самі €100 тис.

Литва й Румунія, на думку Суду, також порушили ст.1 Протоколу №6 до конвенції, оскільки допомагали перевозити підозрюваних в інші в’язниці, піддавши їх тим самим «серйозному ризику подальшого неналежного поводження, яке можна було передбачити». Зрештою обидва заявники опинились у Гуантанамо.

Це не перші вердикти ЄСПЛ стосовно таємних тюрем ЦРУ в Європі. У 2015 р. Суд зобов’язав владу Польщі виплатити компенсації двом в’язням, яких піддали тортурам на її території. І хоча обидві справи ще можуть бути передані на розгляд Великої палати Суду, навряд чи це щось змінить з огляду на попередні прецеденти.