Закон і Бізнес


Розкритий секрет


№22 (1372) 02.06—08.06.2018
10432

Поліцейський, який попросив затриманого показати йому текст повідомлення, переданого напередодні захисником, порушив таємницю кореспонденції. Хоча представники уряду не погоджувались із фактом зазіхання на повагу до листування.


Складений аркуш паперу, в якому адвокат К.Лоран щось написав для свого підзахисного, викликав інтерес чергового правоохоронця. Хоча той лише переглянув текст і повернув записку власнику, таку надмірну увагу розцінили як перешкоджання вільній переписці, що становить професійну таємницю.

Юстиція не побачила порушень статей кримінального кодексу щодо конфіденційності спілкування між адвокатом і клієнтом, а санкція, між іншим, становить €45000. Колегія адвокатів Франції підтримала К.Лорана. Правники наголосили, що гарантія секретності кореспонденції є частиною довіри громадськості до адвоката. Тож заявник звернувся до Європейського суду з прав людини.

На думку Суду, аркуш паперу, через який виник такий тривалий спір у справі «Laurent v. France», підпадає під захист ст.8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Факт утручання суперечив устоям демократичної держави. І хоч мотиви перегляду записки були абсолютно безвинні, конфіденційність усе ж постраждала. Суд уважає, що представники влади можуть відкрити лист захисника клієнту тільки тоді, коли є підстави думати, що в ньому міститься незаконний елемент. А такі підстави мають залежати від сукупності обставин і передбачати факти чи інформацію, які могли б переконати об’єктивного спостерігача.

Таким чином, заявник підтвердив власну позицію, проте цим його виграш в Євросуді обмежився. Бажану компенсацію за моральну шкоду в розмірі €20000 йому не виплатили. Суд вирішив, що виявлення порушення в цьому випадку є достатньою сатисфакцією.