Закон і Бізнес


У НААУ пропонують запустити адвокатську монополію через держзакупівлі


21.05.2018 17:49
3067

Механізм запровадження адвокатської монополії можна запустити через зміни до закону про державні закупівлі, що враховували би особливості закупівлі послуг на правову допомогу, або шляхом прийняття окремого закону про держзакупівлі правових послуг.


Таку думку висловили у НААУ під час обговорення на нараді з керівниками органів адвокатського самоврядування західного регіону законопроекту«Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Серед ризиків законопроекту було згадано про виключне право адвокатів на представництво в судах, передає «ЗіБ».

Нагадаємо, існуючий сьогодні проект був розроблений під егідою Ради з питань судової реформи. Він містить кардинальні зміни до порядку доступу до професії та функціювання органів адвокатського самоврядування.

Доступ до професії буде обмежений, проте перехідними положеннями законопроекту, навпаки, передбачений часовий період до 2021 року, коли всі юристи можуть набути статус адвоката без стажування лише за підсумками іспиту.

«Це своєрідна уніфікація, яка збільшить кількість адвокатів без досвіду та практики роботи в судах», — сказала Л.Ізовітова. Такий підхід авторів законопроекту зумовлений поетапним запровадженням права адвокатів на виключне представництво в судах. Проте, прогнози про різке зростання попиту на адвокатські послуги і неспроможність адвокатської спільноти задовольнити його, безпідставні.

«Це положення обґрунтовується монополією, начебто потрібна більша кількість адвокатів. Проте, ми знаємо, що у адвокатів не так багато справ, і постає питання, чи потрібна нам така величезна армія адвокатів. Ми вважаємо, що ми справимося тією кількістю, яка є, і допуск має бути таким, який є у чинному законі», — зауважила Голова НААУ, РАУ.

Законопроект при цьому надає право адвокатам, які працюють в органах державної влади та призупинили адвокатську діяльність, бути представниками цих адвокатів в судах на підставі договору із своїм роботодавцем. «Це намагання одержавити адвокатуру шляхом запровадження так званих державних адвокатів через реалізацію монополії. Це чиста корупція і такого не може бути. НААУ, Рада адвокатів України заперечують проти створення такого інституту, який взагалі може існувати», — наголосила Л.Ізовітова.

Натомість, НААУ пропонує запустити механізм запровадження монополії через зміни до закону про державні закупівлі, що враховували би особливості закупівлі послуг на правову допомогу, або прийняття окремого закону про державні закупівлі правових послуг.

Неприйнятними є і положення законопроекту, які переглядають порядок обрання до органів адвокатського самоврядування через конференції, які фактично є загальними зборами адвокатів регіону.