Закон і Бізнес


Адвокат Павло Шершньов:

«Слідчі почали арештовувати майно без рішення суду»


02.04.2018 17:47
АННА ШТЕФАН
6718

Здавалось би, арешт активів компанії без рішення суду – справа нереальна. Але для українських податківці немає нічого неможливого! Правда, називають вони це «зупиненням депозитарного обліку цінних паперів». Та за фактом компанія позбавлена змоги користуватися своїми активами як при справжньому арешті.


Недавно ТОВ «Компанія з управління активами «Олімп Ессет Інвестмент» за підтримки Адвокатського Бюро «Павла Шершньова» вперше довели у суді, що зупинення обліку цінних паперів – це фактично арешт майна. Як його команді вдалося створити судовий прецедент та що робити у випадку незаконного арешту активів компанії розповідає голова правозахисної організації «Сильне суспільство», адвокат Павло ШЕРШНЬОВ.

- Чи можливо арештувати майно, не маючи відповідної судової постанови?

- На жаль, так. Не зважаючи на кричущу протиправність даної практики, слідчі дійсно почали арештовувати майно без рішення суду. З 2015-го року працівники слідчих органів, не звертаючись до слідчих суддів, повсюдно приймають постанови про зупинення обліку цінних паперів певних емітентів, що є фактичним арештом. А можливим це стало через банальну прогалину в законодавстві.

- Яку саме?

- Не маючи законних підстав для арешту майна в судовому порядку, слідчі виносять відповідне рішення власноруч. Користуючись тим, що у статті 303 КПК (Рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора, які можуть бути оскаржені під час досудового розслідування) у вичерпному переліку постанов слідчого, що підлягають оскарженню, така безглузда постанова, як «арешт майна на власний розсуд слідчого», відсутня. Таким чином особа, чиї права порушено, не може оскаржити таку постанову в суді та відповідно змушена іти до самого слідчого та «домовлятися» про скасування ним своєї власної постанови. Зазвичай такі домовленості коштують дорого.

- Що загрожує особам, які не хочуть «домовлятися»?

- Головною загрозою є те, що результатом незаконних дій слідчих є блокування активів сотень власників цінних паперів на невизначений час.

- Розкажіть детальніше про випадок з активами «Олімп Ессет Інвестмент».

- Наприкінці 2017 року до Адвокатського бюро "Павла Шершньова" звернулася Компанія з управління активами «Олімп Ессет Інвестмент». Ще 24.05.2017 у межах кримінального провадження №32015100110000351 слідчим офісу великих платників податків ДФС була винесена постанова про зупинення обліку цінних паперів. Таке рішення слідчий мотивував начебто фіктивністю компанії емітента. Між тим, Компанія з управління активами «Олімп Ессет Інвестмент» була створена ще в 2012 році (ліцензія на управління активами № 1169 від 26 грудня 2012 року, видану НКЦПФР), має за плечима сотні реалізованих інвестиційних проектів.

Підтвердженням незаконності постанови слідчого був і той факт, що 02.02.2017 його колега вже здійснював спробу накласти арешт на ціні папери шляхом звернення до слідчого судді з відповідним клопотанням. Та після розгляду клопотання суддя без вагань відмовив у накладенні арешту на ціні папери компанії (ухвала у справі 761/3111/17). Але отримавши відмову, податківці не залишили в спокої ТОВ «Компанія з управління активами «Олімп Ессет Інвестмент». І розчерком власного пера зобов’язали НКЦПФР зупинити облік цінних паперів компанії.     

На численні адвокатські запити слідчим були надані відповіді-відписки, що КУА «Олімп Ессет Інвестмент» взагалі не є стороною кримінального провадження.

Незважаючи на складність ситуації та неоднозначність судової практики, адвокатам АБ "Павла Шершньова" вдалося відновити права відомої на ринку цінних паперів компанії. За результатом розгляду нашої скарги було скасовано зупинення депозитарного обліку цінних паперів КУА «Олімп Ессет Інвестмент». Судом встановлено, що у відношенні компанії застосовано неналежну правову процедуру, а незаконні дії слідчого впливають на право володіння, користування і розпорядження власністю, порушуючи права, гарантовані ст.41 Конституції України, ст. 1 Протоколу № 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Відкритими залишається низка запитань: хто буде відповідати за незаконний арешт цінних паперів, обіг яких був заблокований майже рік? як будуть кваліфіковані дії слідчих у вищеописаному кримінальному провадженні Генеральною прокуратурою України? чи побачать в них кримінально каране діяння – перевищення службових повноважень з боку слідчого, або як за звичай будуть покривати підконтрольний орган?

- Яким є Ваш адвокатський прогноз у зв’язку з  численними фактами незаконного арешту активів компаній?

- На жаль, він невтішний. Цілком можливо, що без належного реагування з боку правозахисників та суду, правоохоронні органи незабаром почнуть здійснювати "блокування" грошових коштів на банківських рахунках, проводити обшуки у квартирах та вчиняти інші дії, що будуть явно незаконними, проте прямо не заборонені законодавством. І тут все буде залежати від готовності учасників фондового ринку відстоювати свої права, привертати увагу до випадків свавілля та добиватися притягнення до кримінальної відповідальності недолугих «талантів», які переплутали свої повноваження з суддівськими.