Закон і Бізнес


Стратегія спілкування

Принципи комунікації: відкриті двері, квести та передачі на ТБ


№9 (1359) 03.03—09.03.2018
Наталія ГОРКУША, прес-секретар Зарічного районного суду м.Сум
3082
3082

У Зарічному районному суді м.Сум поставили собі за мету підвищити довіру громадськості та ЗМІ. Для цього вирішили демонструвати відкритість установи як для фахівців, так і для широкого загалу. Для перших проводять зустрічі та лекції, а для других — квести, забезпечують присутність на змодельованих і справжніх процесах. Крім того, громадянам по телебаченню розповідають про основні принципи роботи суду та захисту своїх прав.


Для дітей і дорослих

Суд давно працює над створенням ефективної системи взаємодії з журналістами та громадськістю. Аби визначити, якими були досягнення та недоліки комунікативної політики, установа підбила підсумки роботи за 2017 рік.

Суд активно співпрацює з навчальними закладами. Так, у минулому році для школярів та студентів було проведено 35 днів відкритих дверей. Для кожної вікової групи передбачена різна програма:

• для студентів — відвідування судових засідань, ознайомлення з роботою сайту суду та інформаційного кіоску, можливістю проведення засідань у режимі відеоконференції та направлення судових повісток у вигляді СМС-повідомлень;

• для учнів старших класів — розповіді про гілки влади та державні символи, про категорії справ, адміністративну та кримінальну відповідальність неповнолітніх;

• для наймолодших (учні 3—5 класів) — легенда про богиню правосуддя Феміду, розповідь про мантію судді в Україні та інших країнах світу, показ коротеньких відеоматеріалів про символи правосуддя.

Завдяки такій просвітницькій роботі в молодшого покоління змінюється думка про роботу суду, а студенти визначаються з професійною долею.

Проводилися зустрічі і з адвокатами та стажистами адвокатів, присяжними, працівниками поліції. На ці заходи були запрошені юристи підприємств та працівники центрів надання безоплатної вторинної юридичної допомоги. Тим, хто перебуває на обліку в Сумському міському центрі зайнятості, розповіли про особливості державної служби.

Модельна справа та ефір

Суд апробував і гру-квест «Захисти свої права в суді». А от студенти Навчально-наукового інституту права Сумського державного університету змогли не лише подивитись, як проходить засідання, а й стати його безпосередніми учасниками.

Захід відбувався у формі моделювання судового розгляду матеріалів кримінального провадження за обвинуваченням особи у вчиненні кримінального правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч.1 ст.115 («Умисне вбивство») Кримінального кодексу. Студентам випала нагода побути в ролі судді, секретаря судового засідання, судового розпорядника, прокурора, адвоката, обвинуваченого, представника потерпілого та свідка в кримінальному провадженні.

Однак те, наскільки великим є інформаційний вплив сумських суддів на громадян, визначити складно. Адже з весни 2017 року на телеканалі «UA: Суми» виходила передача «Про суд», створена Зарічним районним судом разом з журналістами. Служителі Феміди та працівники апарату розповідали про важливі для містян інноваційні досягнення, роз’яснювали судові правила та процедури. Минулого року вийшло 18 таких передач.

Кожний випуск — нова тема й розповідь про те, що цікавить жителів міста:

• як подати позовну заяву до суду;

• як сплатити судовий збір он-лайн, хто звільнений від такого обов’язку та які пільги встановлені законом;

• як призначається суддя для розгляду справи;

• що таке суд присяжних;

• як узяти участь у судовому засіданні дистанційно тощо.

Утім, у будь-якому разі не можна ставити крапку на досягнутому. У 2017 році колектив установи плідно попрацював у напрямі досягнення взаєморозуміння зі співрозмовниками, підвищення обізнаності громадськості, довіри до суду та формування гарного образу судової влади. Завдання на 2018-ий уже поставлені. Реалізація задуманого допоможе вдосконалити старі та сформувати нові правила гри в комунікативній політиці. Адже, як казав письменник Аркадій Давидович, «коли ми говоримо по-людськи, світ перестає гарчати».

 

ДОВІДКА «ЗіБ»

5 комунікативних досягнень Зарічного районного суду м.Сум у 2017 році

1. 35 днів відкритих дверей: 17 — для школярів, 18 — для студентів.

2. 18 випусків інформаційної передачі «Про суд».

3. 10 зустрічей з адвокатами, поліцейськими, журналістами, прокурорами, присяжними.

4. Правовий квест «Захисти свої права в суді».

5. Модельне судове засідання для студентів.