Закон і Бізнес


Закон під кредит


№9 (1359) 03.03—09.03.2018
3230

Верховна Рада продовжила практику законотворення під кредит. Попри численні нарікання, зокрема, щодо корупційних ризиків, нардепи все ж схвалили за основу президентський варіант закону «Про Вищий антикорупційний суд».


До другого читання цей проект (№7440) ще може зазнати змін. Адже надто багато претензій висловлено щодо нього не лише парламентськими експертами, а й антикорупційним комітетом. І це буде нонсенс, якщо добір до ВАкС проводитиметься на корупційних засадах.

Взагалі у документі одна неузгодженість наздоганяє іншу. Наприклад, визначається, що склад громадської ради міжнародних експертів має становити не більше 7 осіб, але нижня межа не визначена. Тож теоретично до такої ради може входити й одна людина, яка матиме одноособове право вето на будь-якого кандидата. Тим більше, що вимоги до членів ради навіть суворіші, ніж до членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів.

Так, поки що за ВККС застережена можливість подолати таке вето, віддавши за кандидата 11 голосів. Однак, як відомо, міжнародні донори, які фактично формуватимуть склад ради експертів, категорично проти збереження такої норми.

Оскільки проект прийнятий лише за основу. Ще є шанс, що у профільного комітету вистачить мужності прибрати з тексту норми, які прямо суперечать Конституції. Як-от в частині більш високого вікового цензу для кандидата, ніж навіть для членів Верховного Суду.

Не менш суперечливим виглядає призначення суддів окремо до апеляційної палати ВАкС та надання останній статусу розпорядника бюджетних коштів. Юрособа в юрособі — це вже не суд, а якийсь антикорупційний концерн вимальовується.

Враховуючи наявність 4 альтернативних проектів, можливо, комітет і спроможеться поєднати ці пропозиції з базовим документом, аби потім не визнавати: хотіли як краще, а вийшло як завжди. Хоча, з огляду на «моркву», яка обіцяна МВФ, зокрема, у разі прийняття цього закону, більш імовірно, що й у другому читанні нардепи віддадуть голоси не стільки за боротьбу з корупцією, скільки за черговий транш.