Закон і Бізнес


Зміни в оформленні дозвільної документації на будівництво


16.02.2018 14:17
8901

У 2018 році діятимуть нові правила оформлення дозвільної документації на будівництво.


У 2018 році діятимуть нові правила оформлення дозвільної документації на будівництво. За Законом № 1817-VIII буде виконано:

заміну класифікації об’єктів будівництва за категоріями складності (5 ступенів) на розділення їх за наслідками (відповідальністю);

заміни системи дозволів у три стадії (повідомлення, декларація, дозвіл) на систему дозволів у дві стадії (повідомлення, дозвіл);

підвищення відповідальності суб’єктів містобудування і посадових осіб.

Внаслідок змін реформовано також підзаконні акти, систему нормативних актів, застосування будівельних норм та стандартів, а також практику застосування нових постанов КМУ, що забезпечують виконання Закону.

Класи наслідків (відповідальності) для об’єктів містобудування

Класи наслідків або відповідальності СС1 (незначна відповідальність), СС2 (середня) і СС3 (значна) визначаються для будь-якого об'єкта будівництва: будинків, споруд або будівель завгодно будь-якого призначення, частин споруд, інженерної та транспортної інфраструктури, а також об’єктів, які належать до окремого комплексу (будови). Визначити клас наслідків потрібно за встановленою процедурою, проаналізувавши Постанову та виявивши, чи потрібно отримувати дозвіл на будівництво для кожного окремого об’єкта.

Відповідно до класифікації об’єкта за класом відповідальності визначається й ступінь ризику провадження містобудівної діяльності: незначний, середній та високий. Планові перевірки проводять:

на об’єктах незначного ступеня ризику – не частіше ніж 1 раз на 5 років;

на об’єктах середнього ступеня ризику – не частіше ніж 1 раз на 3 роки;

на об’єктах високого ступеня ризику – не частіше ніж 1 раз на 2 роки.

Дворівнева система архітектурно-будівельного нагляду та контролю

Полягає у скасуванні деклараційної стадії. Її замінено на будівництво об’єктів та прийняття в експлуатацію. Наразі підставою для прийняття є:

для об’єктів класів СС2 та СС3 – дозвіл на виконання робіт та наявний сертифікат;

для об’єктів класу СС1 – повідомлення.

Зміни торкнулися і порядку проходження процедури отримання дозволу, поняття вихідних даних та переліку вимог до проектування об’єктів будівництва. Об’єктами, які не потребують проходження процедури отримання дозволу, є: нескладні технологічно об’єкти, окремі роботи на об’єктах приватного сектору, на вже зданих в експлуатацію тощо (виключаючи об’єкти культурної спадщини).

Збільшення штрафних санкцій

Порівняно з діючими до 10 червня 2017 року нормативними актами, відповідальність за недотримання визначених законом вимог у сфері містобудівної діяльності зросла більше ніж у чотири рази. У разі виконання робіт на об’єктах, що мають клас наслідків СС2, не отримавши дозволу для їх проведення, відповідальність суб’єктів полягає у штрафах у триста сімдесят прожиткових мінімумів для працездатних осіб.

Відповідальність посадових осіб

Відповідальність посадовців Держархбудінспекції може бути трьох типів:

дисциплінарна – включає зауваження, догану, винесення попереджень про неповну службову відповідальність, а також порушник може бути звільнений з посади держслужбовця;

адміністративна – виникає при порушенні вимог законодавчих актів з видачі дозвільних документів і полягає у штрафних санкціях, які становлять від 30 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

кримінальна – виникає при зловживанні владою або службовим становищем і визначається згідно зі статтею 367 КК України (службова недбалість).

Відповідальність посадовців Держархбудконтролю також поділяється на три типи:

дисциплінарна – включає догану чи звільнення;

адміністративна – виникає при порушенні вимог законодавства та строків видачі дозволів, реєстрації декларацій про готовність об’єкта до експлуатації, видачі сертифіката і полягає у штрафних санкціях, що становлять від 500 до 600 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

кримінальна – виникає при зловживанні владою або службовим становищем і визначається згідно зі статтею 364 КК України (службова недбалість).

Зміни в законодавстві містобудівної сфери стосуються також форм документації, вимог до проведення експертиз, ліцензування тощо.

Докладніше про будівельну ліцензію: https://tuexpert.com.ua/ua/stroitelnaya-licenziya

PROMOTED