Закон і Бізнес


Суддівська незалежність опинилася під загрозою


26.12.2017 17:39
7305

Відмова від переведення суддів вищих судів до Верховного Суду загрожує суддівській незалежності.


Вищий господарський суд України направив звернення до Вищої ради правосуддя та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, передає «Закон і Бізнес». Автори звернення нагадують, що судді ВГСУ призначались на посади пожиттєво вищим законодавчим органом держави, а отже, у зв’язку із ліквідацією ВГСУ, мають бути переведені до суду одного із ним рівня.

Оскільки, відповідно до ст. 108 Господарського процесуального кодексу від 06.11.1991 р. ВГСУ був судом касаційної інстанції, то й судді мають бути переведені до суду касаційної інстанції, визначеної ст. 286 ГПК від 28.11. 2017 р., а саме – до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду.

Таке переведення, йдеться у зверненні, відповідатиме міжнародним стандартам незалежності суддів, зокрема Монреальській Універсальній Декларації про незалежність правосуддя, яка чітко передбачає, що розпуск суду не повинен впливати на суддів, що працюють у ньому, а також резолюціям 40/32 та 40/148 Генеральної Асамблеї ООН від 29 листопада та 13 грудня 1985 року та відповідно ратифікованих Україною у 1992 р.

Аналіз вказаних документів, зазначають розробники звернення, підводить до висновку, що відмова судді від переходу до судового органу нижчого рівня виключає можливість застосування до нього дисциплінарних санкцій, а тим більше звільнення його з посади.

Наразі звернення, що стосується переведення суддів з ліквідованих вищих судів до відповідних касаційних судів у складі ВС надійшло тільки від ВГСУ. Однак уже майже рік можливість направлення подібних звернень обговорювалась і суддями з Вищого адміністративного суду України та Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ.

Закон і Бізнес