Закон і Бізнес


Директор юрдепартаменту UMG INVESTMENTS Олена Шведова:

«Юрист має бути бізнес-партнером, тоді успіх гарантований»


Олена Шведова: «Юрист має бути бізнес-партнером, тоді успіх гарантований»

№42 (1340) 04.11—10.11.2017
ЮРІЙ ІВАНОВ
3905

Вітчизняні компанії запускають нові інвестиційні проекти. Створення нового бізнесу потребує відповідної експертизи від інвестора, а також злагодженої роботи корпоративних юристів. Як побудувати роботу інвестиційного бізнесу та компаній, на що потрібно звернути увагу при виході на іноземні ринки? Про це «ЗіБ» запитав у директора юридичного департаменту компанії UMG INVESTMENTS Олени ШВЕДОВОЇ.


«Кожен бізнес-напрям має юридичний відділ»

— Пані Олено, напевно, така велика компанія вимагає значної кількості юристів. Скільки осіб налічує ваш департамент?

UMG INVESTMENTS — це інвестиційна компанія, тому вона невелика. Загалом у нашому інвестиційному портфелі є різні напрями діяльності. Кожен бізнес укомплектований своїм юридичним відділом. У цілому юридична функція налічує 16 спеціалістів, а безпосередньо в інвестиційній компанії працюють троє.

Якщо зупинитися детальніше, UMG працює в трьох сировинних напрямах діяльності: видобуток, переробка та трейдинг.

Видобування — це найстарший напрям нашої компанії, спеціалізація на сировині. Ми керуємо цим бізнесом із 2006 року. Наші портфельні компанії, що представлені кількома юридичними особами, видобувають глину, флюси, доломіти та інші похідні корисні копалини.

Другий напрям — переробка. Цей бізнес у нашому портфелі — з 2013 року. Він працює над переробкою промислових відходів — продуктів згорання вугілля з теплоелектростанцій переважно компанії «ДТЕК».

Третій напрям —це трейдинг. Передусім зазначений бізнес спеціалізується на трейдингу агропродукцією, адже ця галузь досить перспективна для України. До трейдингового напряму входить також логістика. Компанія володіє автомобільним та вагонним парком.

У кожному з перелічених бізнес-напрямів є окремий юридичний відділ. Я вже говорила, що кожна портфельна компанія є автономною. Проте в разі виникнення критичних питань щодо стратегії, корпоративних прав чи структурування інвестиційна компанія долучається зі своєю експертизою та допомагає вирішувати проблемні аспекти портфельного бізнесу.

— Які питання переважно вирішує юридичний департамент?

— В інвестиційній компанії вирішуються ключові питання діяльності бізнесу. Це певні стратегічні плани розвитку, структурування, управління корпоративними правами. Що стосується портфельних компаній, то вони є самостійними й вирішують питання відповідно до окреслених завдань і власної стратегії розвитку. Наприклад, юристи з агротрейдингу працюють із договорами за системою GAFTA, а юристи напряму переробки є досить активними учасниками процесу реформування законодавства щодо поводження з відходами. Висловлюємо із цього приводу багато пропозицій, адже намагаємося бути екологічно відповідальними й робити бізнес так, як робить уся Європа. Тож пишаємося їхньою роботою.

«Я ціную людей, котрі люблять свою справу»

— Чи є розподіл співробітників департаменту за секторами? Чи всі юристи універсальні? Як часто UMG INVESTMENTS залучає зовнішніх спеціалістів?

— В інвестиційній компанії спеціалісти працюють безпосередньо з юридичними питаннями у галузі фінансів, структурування, управління активами. Вони мають власну специфіку роботи, що відрізняється від переліку завдань юридичних департаментів наших портфельних компаній. Звісно, іноді ми залучаємо зовнішніх спеціалістів у випадках, коли трапляються вузькоспеціалізовані питання.

— Яким критеріям має відповідати юрист вашого департаменту?

— Як керівник юридичного відділу я ціную людей, котрі люблять свою справу. Я й сама закохана у свою роботу. Наприклад, коли юрист приходить із засідання суду, в нього горять очі й він емоційно розповідає, як усе пройшло. Або коли спеціалісту вдалось виправити арбітражне застереження у звичайному договорі. І співробітник про це говорить як про витвір мистецтва, мовляв, ми передбачили ці моменти. Тоді розумієш, що людина на своєму місці: вона не ходить на роботу як на каторгу, вона дійсно любить свою справу. Ось таких людей я ціную. І наш департамент складається саме з них.

Якщо повернутися до професійних критеріїв, то це залежить від того, до якого напряму залучатимемо фахівця. Якщо це юрист з агротрейдингу, в нього має бути досвід роботи з агросектором. Якщо ж сфера видобутку — спеціаліст повинен розбиратися в питаннях, що пов’язані із землею та надрами. Це професійний базис, який навіть не обговорюється. І, звісно, володіння англійською мовою є обов’язковим.

«Ми завжди бережемо свою репутацію»

— Розкажіть про проект, який запам’ятався найбільше?

— Найбільше запам’ятовуються якісь нестандартні кейси, адже змушують попрацювати дещо в іншому напрямі. Нещодавно ми допомагали вирішувати справу, що виникла у нашому агротрейдинговому напрямі. Судно вийшло з порту в нейтральні води. Там воно оголосило аварію у зв’язку із поломкою двигуна. На борту перебував вантаж нашої компанії, який за форс-мажорних обставин залишився посеред моря. Ми працювали в поті чола, щоб скоординувати роботу зі страховиками, власниками судна, з компанією-покупцем вантажу. І наша команда успішно впоралася. Це був досить драйвовий місяць.

Інший приклад: наш переробний бізнес розглядає можливість виходу на інші ринки, зокрема Казахстану. Разом з юристами цього бізнесу ми розбиралися в антимонопольному законодавстві країни. Це був певний виклик. Адже в Казахстані зовсім інше законодавство, відмінне від європейського права.

— Відомо, що портфельні компанії UMG INVESTMENTS укладають зовнішньоекономічні контракти. Які юридичні особливості таких угод?

— У зовнішньоекономічних контрактах важливу роль має те, яке право сторони обрали для врегулювання цієї угоди. Це класика. Але саме тут юристи припускаються багатьох помилок. Наприклад, інша сторона запропонувала право Португалії, і юристи не звернули на це увагу. Мовляв, усе буде нормально. А якщо ні і справа дійде до суду, то де ж тоді судитися? Тому необхідно бути прискіпливим та уважним у деталях. Також зазвичай використовується форма договору країни тої сторони, яка зробила пропозицію. Це традиція ділового документообігу.

— Наскільки складно підготувати таку угоду і як довго триває підготовка?

— Якщо в компанії є досвід і напрацьовані шаблони, то зазвичай недовго і неважко. Складнощі з’являються вже потім, коли ці угоди з якихось причин не виконуються. У разі виникнення непорозумінь спочатку направляється лист з повідомленням про проблему. Далі, якщо сторони цінують одна одну і намагаються зберегти ділові відносини, все вирішується на стадії листування. Коли ж ні — надсилається офіційна претензія і на цій підставі вирішується, чи йти до суду. Але я і наша компанія дотримуємося такої філософії: чим кращий юрист, тим менше судів. Крім того, у нашій компанії юрист — це повноцінний учасник переговорного процесу. Коли спеціаліст чітко розуміє, як бізнес-процес працюватиме, йому легше стабілізувати умови в договорі й владнати непорозуміння. Ми завжди бережемо свою репутацію.

— На що юристові варто звертати увагу, супроводжуючи угоду з іноземною компанією?

— Необхідно пам’ятати, що право в інших країнах відрізняється. Так, в Україні потрібні документи з оригіналами підписів та мокрими печатками. А ось у Німеччині достатньо скану рахунку, щоб договір вважався укладеним. Або навіть електронного листа, де у довільному форматі буде підтвердження умов угоди. Це вже є угодою сторін. Тож потрібно завжди стежити за тим, хто і що підтверджує в документах. Нещодавно в Стокгольмі був випадок, коли секретар прийняв електронний лист із комерційною пропозицією і відповів: «Так, отримав вашого листа». І цей лист вже розглядали як підтвердження того, що отримано оферту і, як наслідок, погоджено з умовами угоди. Тут є тонкощі, тому потрібно бути дуже уважними до комунікації.

— Ваша компанія має підприємства у Донецькій і Луганській областях. Як зараз провадиться їх діяльність?

— У Донецькій області базуються підприємства нашого видобувного напряму. Найбільший актив — це глиновидобувний холдинг VESCO. Він залишився на підконтрольній території, стабільно працює і нарощує обсяги виробництва.

Інакше виглядає ситуація з флюсодоломітними підприємствами, що входять до видобувного бізнесу. Так, з 15 квітня 2017 року UMG INVESTMENTS втратила контроль над Докучаєвським флюсодоломітним комбінатом. Відтоді ми не контролюємо роботу цього підприємства.

У нас залишилося інше підприємство цього напряму — Новотроїцьке рудоуправління, яке нині працює за двох і має амбіції щодо подальшого нарощування видобутку. На початку бойових дій воно потрапляло під обстріли, нині ситуація стабілізувалася.

Якщо говорити про правові заходи для захисту, то, на жаль, ситуація, яка склалася у нашій країні, не передбачає правових відносин з окупованими територіями. Єдине, що ми могли зробити, — це намагатися захистити людей та майно. Наші юристи зверталися до вітчизняних та європейських інституцій, прагнули накласти арешт на це майно, щоб обмежити його незаконний продаж. Але ситуація поки що перебуває поза правовим полем.

— Виходячи зі специфіки діяльності багатьох підприємств UMG INVESTMENTS, можна припустити, що вони певним чином впливають на екологію. Чи виникали із цього приводу конфлікти із жителями населених пунктів і як вони вирішуються?

— З екологією у нас пов’язано два напрями. Перший — переробка промислових відходів. Цей бізнес працює з вторинними продуктами, які забруднюють нашу землю, і продає їх клієнтам у інших галузях. Таким чином, цей бізнес позитивно впливає на екологію.

Другий напрям, що має стосунок до екології, — це видобуток. Він представлений тільки в Донецькій області. Підприємства там перебувають у дуже тісному діалозі з територіальними громадами. Вони реалізують соціальні контракти, виконують зобов’язання. Також відповідально ставляться до проектних робіт, пов’язаних із будівництвом кар’єра чи проектом рекультивації. Всі наші портфельні компанії відповідально поводяться з природними ресурсами, дотримуються всіх нормативних вимог. Тому проблем з місцевими громадами не виникає.

— Як часто спори за участю UMG INVESTMENTS потрапляють до суду?

— Як я уже говорила, намагаємося не доводити до судових засідань. Врегульовуємо всі непорозуміння переговорами. Якщо все ж таки трапляються прикрі ситуації, то це стосується звичайної господарської діяльності.

«Для нас важливим є результат усієї команди»

— Чого ви очікуєте від судової реформи? Чи спростить вона роботу вашого департаменту?

— Ось п’ємо каву, то можна поворожити на кавовій гущі, у що виллється нам ця судова реформа (усміхається). Адже зараз ніхто не візьметься прогнозувати її наслідки. Чи стане простіше? Думаю, навряд чи.

Судів стане менше — це хороша новина. Судді пройшли певну фільтрацію — це теж добре. Проте найбільше мене турбує, як впишеться адвокатська монополія в цю реформу і як інхаус-юристи себе відчуватимуть за умов адвокатської монополії. В нашій компанії є юристи з адвокатськими свідоцтвами, тож це питання частково закрите. Інше питання: чи зможуть інхаус-адвокати представляти свого роботодавця в суді?

— Як ви формуєте корпоративну культуру співробітників?

— У нас є свої цінності, місія і ті базові речі, з якими ми ще на початковому етапі знайомимо людей і на підставі яких тестуємо їх. У кожному відділі критичною є взаємна відповідальність юристів. До цього привчаємо своїх працівників. Адже для нас важливим є результат усієї команди, а не окремий етап роботи. Юрист має бути бізнес-партнером, тоді успіх гарантований.