Закон і Бізнес


Поки що вхід без обмежень

Доступ до ЄДРСР не ускладнений, але в майбутньому збої в роботі реєстру не виключені


№23 (1321) 10.06—16.06.2017
ОЛЕНА КОВАЛЕНКО
4885

Державна судова адміністрація запевняє: нині доступ до електронних документів у Єдиному державному реєстрі судових рішень не обмежується. Нині перевірка, чи не є користувач роботом, не проводиться. Втім, удосконалення інструментів захисту інформації в ЄДРСР триває.


Як повідомляв «ЗіБ», недавно виникла проблема з доступом до реєстру. Якщо особа хотіла ознайомитися з кількома рішеннями, то щоразу їй потрібно було пройти перевірку CAPTCHA, аби довести, що вона не робот. Наше видання звернулося до очільника ДСАУ з проханням прокоментувати ситуацію. Вже наступного дня після направлення листа документи в реєстрі відкривалися без проходження додаткової перевірки. Втім, залишалося відкритим запитання: навіщо вводилися такі обмеження?

Як пояснили «ЗіБ» у ДСАУ, згідно з ч.1 ст.8 закону «Про доступ до судових рішень» інформація, внесена до ЄДРСР, повинна мати захист від її викрадення, перекручення чи знищення. Оберігати дані повинен адміністратор реєстру. Він самостійно визначає моделі захисту від загроз витоку інформації та засоби забезпечення цілісності бази даних.

«З метою унеможливлення спроб несанкціонованого втручання в роботу державного інформаційного ресурсу за допомогою автоматизованих систем адміністратором реєстру було вжито заходів щодо впровадження механізму фільтрації шляхом використання безоплатного комп’ютерного тесту типу «виклик-відповідь» CAPTCHA. Так, зазначений механізм фільтрації використовується і при отриманні безоплатної та відкритої інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців та громадських формувань, Реєстру платників податку на додану вартість, Єдиного реєстру підприємств, щодо яких порушено справу про банкрутство, тощо», — повідомили в ДСАУ.

Крім того, у відповіді зазначається: запити на пошук та копіювання інформації залежно від характеру їх одночасної активності автоматично ідентифікуються системою захисту реєстру як загрози. Ці запити визначаються як можливе використання сторонніх пошукових автоматизованих систем (роботів) або шкідливого програмного забезпечення (комп’ютерних вірусів) з наданням відповідного повідомлення користувачу.

«Можливість отримання вільного доступу до електронних копій судових рішень жодним фізичним або юридичним особам не обмежується, зазначені дані є відкритими. Натомість упровадження CAPTCHA є додатковим інструментом забезпечення як зберігання та захисту даних, що містяться в реєстрі, так і інструментом гарантування та забезпечення цілодобового загального та повного доступу на виконання вищезазначених нормативно-правових актів», — переконані в судовій адміністрації.

Втім, нині ведуться роботи над удосконаленням інструментів захисту даних ЄДРСР. Тож не виключено, що в майбутньому користувачі реєстру стикнуться з новими сюрпризами.