Закон і Бізнес


Притягти за будь-що


№20 (1318) 20.05—26.05.2017
4290

Верховну Раду закликають не забороняти повторне розслідування закритих кримінальних справ. Це може заблокувати реєстрацію нових проваджень за деякими епізодами корупційної діяльності чиновників.


Національне антикорупційне бюро закликає парламент не приймати в другому читанні законопроект «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань та підстав закриття кримінального провадження» (№6220). Документ забороняє повторне розслідування фактів, за якими вже є закриті кримінальні справи або судовий вирок.

В НАБ бачать у проекті суттєві корупційні ризики, які можуть створити необмежене поле для зловживань правоохоронцями. Зокрема, вони отримають можливість для маніпуляцій із розслідуваннями своїх колег. Достатньо буде зареєструвати провадження за фактами, які вже розслідуються або навіть не розслідуються, та закрити його. Й таким чином заблокувати будь-які подальші слідчі та процесуальні дії. 

Крім того, у відомстві відзначили, що проект унеможливлює реєстрацію нових кримінальних проваджень за деякими епізодами корупційної діяльності чиновників, проти яких такі провадження раніше були незаконно закриті.

В свою чергу Міністерство юстиції зауважує, що прокурор не має можливості здійснити перевірку щодо наявності у реєстрі кримінальних проваджень, зареєстрованих відповідно до звернень про аналогічні обставини.

Крім того, відповідно до частини першої статті 217 КПК у разі необхідності в одному провадженні можуть бути об’єднані матеріали  досудових розслідувань, за якими не встановлено підозрюваних, проте є достатні підстави вважати, що кримінальні правопорушення щодо яких  здійснюються ці розслідування, вчинені однією особою (особами). У зв’язку з цим у разі внесення відомостей про обставини, які можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, за яким вже  прийнято рішення, вони будуть об’єднані в одне кримінальне провадження.

Проектом закону також пропонується частину першу статті 284 КПК доповнити новим пунктом, відповідно до якого передбачити можливість закриття кримінального провадження в разі, якщо існує нескасована постанова слідчого, прокурора про закриття кримінального провадження з підстав, передбачених пунктами 1, 2, 4, 9 цієї частини.

Мін'юст вважає запропоновані проектом зміни недоцільними, оскільки у разі  внесення відомостей до реєстру щодо обставин, стосовно яких раніше було прийняте рішення про закриття кримінального провадження, їх буде об’єднано в одне кримінальне провадження на підставі статті 217 КПК.

Тому проблему варто було б вирішувати через підвищення якості роботи правоохоронців та понесення ними відповідальності за безпідставно закриті провадження. А не за рахунок обмеження прав осіб, проти яких різні органи можуть порушити провадження на підставі одних і тих же фактів.