Закон і Бізнес


Перший на пробу

С.Козьяков: «Коли буде другий конкурс на посади у ВС, ми матимемо набагато більше уявлення про те, що таке доброчесність»


Тим, хто перший проходив співбесіду, було найтяжче: вони не знали, які запитання члени ВККС та ГРД можуть їм поставити.

№17-18 (1315-1316) 01.05—12.05.2017
МАРИНА ЗАКАБЛУК
211292

Після проведення співбесід з майже сотнею претендентів на посади у Верховному Суді голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів Сергій Козьяков підняв завісу над тим, як відбувається процедура. Він розповів про речі, які не потрапляють до прямого ефіру: чому кандидатам не варто вживати заспокійливих ліків та приносити із собою книги, які вони зараз читають. Також С.Козьяков пояснив, чому ВККС можуть звинуватити у недоброчесності. Зокрема, ті, хто й досі не визначив критерії «благородного поняття».


«Кандидати надають нам десятки, інколи сотні сторінок документів на доказ своєї доброчесності»

21, 24 та 26 квітня колегії ВККС провели співбесіди з 98 кандидатами на червоні мантії (26% загальної кількості). За спілкуванням претендентів з «кваліфікаційниками» можна спостерігати он-лайн: ведеться пряма трансляція засідань. Утім, як відомо, найбільш цікаве завжди залишається за кадром. Очільник комісії вирішив повідати представникам ЗМІ про внутрішню кухню конкурсу та поділитися своїми враженнями від перших співбесід.

Він нагадав: спочатку, коли правники заявляли про намір узяти участь у конкурсі, було більш як 10 претендентів на одне місце у ВС. До етапу проведення співбесід дійшло 382 особи (у середньому 3 претенденти на одну вакансію). Перші результати спілкування з охочими здійснювати правосуддя в новій установі такі.

«Щодо 56 кандидатів оголошено перерву до закінчення всіх співбесід та виставлення балів за відсутності висновку або інформації громадської ради доброчесності та ВККС. Що це означає? Фактично це дуже близько до позитивного рішення. Це означає, що в кандидата на цей момент немає проблем, він чекає на оголошення кількості балів, які він набрав, та на місце в рейтингу», — зазначив С.Козьяков.

Крім того, 12 осіб не підтвердили здатності розглядати справи у ВС. «Це означає, що колегія комісії погоджується з негативним висновком ГРД або переконується в недоброчесності кандидата під час співбесіди. Такий кандидат отримує «нуль» балів за доброчесність та не може продовжувати успішну участь у конкурсі», — наголосив керманич ВККС.

За його словами, були дуже серйозні питання, на які кандидати не змогли відповісти. Наприклад, щодо майнових аспектів життя особи, щодо невідповідності відомостей, записаних у паперовій та електронній деклараціях.

До того ж, зауважив голова комісії, щодо кожного претендента є висновки, сформовані за результатами психологічного тестування та спілкування з психологом. «Висновки цікаві, ми їх враховуємо під час співбесіди», — повідомив С.Козьяков.

Також він додав: член колегії, яка заслуховує осіб, охочих працювати в Касаційному адміністративному суді в складі ВС, Андрій Козлов ставить багато запитань, зважаючи на висновок про підсумки тестування особистих морально-психологічних якостей і загальних здібностей кандидата. «Він дивиться у висновку, що кандидат відповів під час тестування, і ставить те саме запитання. Цікаво те, що адвокат дає іншу відповідь. Якщо відповіді не збігаються разів п’ять, то в цьому випадку вже потрібно задуматися», — зізнався С.Козьяков.

Третій тип рішень, які ухвалювали «кваліфікаційники», — перерва у проведенні співбесіди для розгляду питання у пленарному складі комісії. «Це коли у нас наявний негативний висновок ГРД. Однак ми з ним поки що не погоджуємося. Вважаємо, що інформація у висновку потребує уточнення, перевірки, додаткової аргументації», — розповів очільник кваліфоргану.

За його словами, такий висновок буде розглянутий комісією в повному складі. Щоб «знешкодити» вердикт «доброчесників», потрібна підтримка 11 членів ВККС.

«Часто так буває, що, коли кандидат бачить висновок ГРД, хоче відреагувати на нього. Адже перед співбесідою в нього майже не було процедурної можливості відреагувати. Кандидати надають нам десятки, інколи сотні сторінок документів на доказ своєї доброчесності, на доказ того, що, як вважають претенденти, інформація в якійсь частині висновку не відповідає дійсності, недостовірна чи сумнівна. Тому комісія змушена перевіряти всі додаткові докази. Це не робиться за 15 хвилин. І ми не будемо цього робити негайно в той же день. Ми беремо паузу, щоб усе перевірити», — розповів очільник комісії.

«Особа йде на конкурс не для того, щоб її оголосили ізгоєм»

У свою чергу журналісти поцікавилися, чи проводитиме ВККС власне розслідування щодо кандидатів, в чиїй недоброчесності вона засумнівалася. «Більше розслідувань проводити не будемо. Користуватимемося документами, які в нас є. Якщо потрібно кудись подзвонити, щось терміново з’ясувати в ті дні, які в нас залишилися, ми зробимо це. Так, у минулому році ми проводили кваліфоцінювання. Там, щоб додатково «дорозслідувати» (взагалі-то такого терміну в законі немає), ми оголошували перерву на 8 місяців. Нині в нас такої можливості немає. Конкурс — більш коротка процедура. Тому ми будемо досліджувати те, що в нас є: досьє, документи, які додатково надав кандидат, висновок ГРД і відео, яке записали під час співбесіди. Повірте, це великий обсяг інформації», —переконував С.Козьяков.

На підтвердження своїх слів він навів такі дані: у середньому досьє претендента складається з 300—400 сторінок (мінімум 200). «Є у нас і чемпіон, в досьє якого 1800 сторінок», — повідомив керманич ВККС.

На яке рішення можуть розраховувати ті особи, в чиїй доброчесності засумнівалися «кваліфікаційники»? Перший варіант: ВККС, проаналізувавши наявну в неї інформацію, може погодитися з ГРД. «Тоді ми зупиняємо участь кандидата в конкурсі», — зауважив С.Козьяков.

Другий варіант: комісія не погоджується з висновком громадського органу та накладає вето на нього. В такій ситуацій все залежатиме від тієї кількості балів, яку набере конкурсант за проходження кваліфікаційного оцінювання: «Ще невідомо, в який частині рейтингу він опиниться: у прохідній чи ні». Голова комісії дав зрозуміти: навіть якщо «кваліфікаційники» не погодяться з вердиктом ради, це не означає, що у претендента є шанси стати переможцем у «верховних» змаганнях.

Третій варіант: за непогодження з висновком ГРД голосує менше, ніж 11 членів комісії. Тоді особа отримує «нуль» балів за доброчесність. «До речі, коли ми говоримо, що кандидат не відповідає критерію доброчесності, то це для мети конкурсу, а не для подальшої його роботи. Ми не оголошуємо його недоброчесним назавжди. Перестаньмо думати тільки про суддів у цьому конкурсі. В нас є адвокати, науковці, особи зі «змішаним» стажем роботи. Адвокат, про якого сказали, що він недоброчесний, повертається до клієнтів, викладач — до студентів. Думаймо про їхню подальшу роботу. «Хай не повертається», — хтось скаже. Утім, особа йде на конкурс не для того, щоб її оголосили ізгоєм, а щоб відкритися суспільству. Вона знала, на що йде. Тому ставімося з повагою до таких людей», — запропонував голова ВККС.

Утім, під час брифінгу представниця одного з претендентів на «верховну» мантію, для якого участь у конкурсі завершилася, вказала на те, що іноді самі члени комісії не поважають претендентів. «Подекуди спостерігається упереджене ставлення членів комісії до кандидата, вони принижують його гідність, ставлять запитання, які порушують право кандидата на захист персональних даних», — такі звинувачення пролунали на адресу комісії.

«Якщо кандидат відчуває, що відбувається те, про що ви зараз сказали, в нього є можливість у прямому ефірі звернути на це увагу», — відповів С.Козьяков.

«Ви навіть не уявляєте, яка кількість претензій до ГРД у нас є»

Також представників ЗМІ зацікавило: чому колегії ВККС у багатьох випадках не погоджувалися з вердиктами ГРД та не визнавали претендентів такими, що не здатні здійснювати правосуддя у ВС. «Думаю, вже час ставити запитання: чому ми повинні відразу погоджуватися з висновками ГРД? Чомусь так вважається: нам прийшов висновок ГРД, ми з ним погоджуємося, і на цьому все. Я не критикую висновків, але… Коли ми бачимо такі фрази: «є підстави вважати» або «допускаємо з високою вірогідністю» тощо, то розуміємо, що в членів ГРД є сумніви», — наголосив очільник ВККС.

Крім того, за його словами, комісія і рада спільно не узгоджували, яким має бути висновок за формою та змістом. «До документів ГРД ми ставимося не гірше, а може, й не краще, ніж до документів, які нам надає Національне антикорупційне бюро», — зізнався С.Козьяков.

«Кваліфікаційники» звертають увагу й на те, що результати голосування за ту чи іншу резолюцію членів громадського органу неоднозначні: наприклад, буває, що кілька осіб утримуються від голосування, ще кілька висловлюються «проти».

«Навіть у них немає одноголосного рішення. ГРД теж сумнівається, коли надає нам висновок. Чи можемо ми не тільки сумніватися, а й додатково перевірити інформацію? Не просто можемо, а зобов’язані це зробити. Ми будемо все перевіряти, але в той же день рішення не прийматимемо. Це непрофесійно», — зауважив С.Козьяков.

Він наголосив: конкурс проводить ВККС, і це не є всенародним голосуванням. «Ми з повагою ставимося до ГРД, звертаємо увагу на її висновки, але це не означає, що ми будемо автоматично погоджуватися з ними. У нас є своя робота. Ми досвідчені професіонали», — пояснив «кваліфікаційник».

«Чи вистачить ВККС, яка вирішуватиме подальші долі охочих одягти «верховні» мантії, сміливості не погодитися з висновками ГРД? Адже ми вже бачили, якою була реакція деяких членів громадського органу на те, що колегії передають право оцінити висновок ради всій комісії. «ВККС утверджує, так би мовити, сумнівні стандарти доброчесності», — такі дописи з’являлися в соцмережах. У такому разі ГРД може і комісію звинуватити в недоброчесності», — таке запитання журналіст «ЗіБ» поставив голові ВККС.

«По-перше, вони звинуватять. По-друге, ви навіть не уявляєте, яка кількість претензій до ГРД у нас є. Утім, ми себе позиціонуємо, про що я вже говорив сьогодні, як люди, котрі розуміють наслідки деяких речей. Замість того щоб спілкуватися з нами прагматично, професійно, особисто, ГРД перевела все у форму надання офіційних заяв, які потім сама ж і змінювала, та мітингів. Це — не повсякденна робота. Зараз вони побачили, що потрібно багато працювати. Їх спілкування із зовнішнім світом відбувається трохи по-іншому. Хтось може вкинути якусь інформацію у Фейсбук. Але це поодинокі випадки», — відповів С.Козьяков.

Крім того, представники мас-медіа поцікавилися в нього, чому щодо одних кандидатів колегія виносить вердикт і ставить «нуль» за доброчесність, а інших передає в руки ВККС. «Якщо немає сумнівів, то ми відразу приймаємо рішення», — пояснив «кваліфікаційник».

Іноді претенденти надають комісії документи вночі або зранку, перед початком засідання. «Нічне інформування» полюбляє і ГРД. Тому ВККС потрібен час на те, щоб детально вивчити та проаналізувати доказову базу. Як підкреслив С.Козьяков, у комісії вже є досвід проведення кваліфоцінювання. До того ж були винесені певні уроки: трапляється, що відомості, які надсилають держоргани, не відповідають дійсності. Тому не зайвою є додаткова перевірка всієї інформації, яку отримує кваліфорган.

«У методології немає переліку питань, які ми маємо право поставити, а які — ні»

На думку С.Козьякова, проведення співбесід з претендентами допомагає з’ясувати зміст поняття «доброчесність». Якщо у вересні 2016-го ніхто не уявляв собі, що означає цей «благородний термін», то сьогодні ситуація змінилася. «Під час конкурсу кристалізується розуміння того, що таке доброчесність. І вже коли буде другий конкурс на посади у ВС, ми матимемо набагато більше уявлення про те, що таке доброчесність судді», — спрогнозував очільник комісії.

Один з претендентів на «верховну» мантію, присутній на брифінгу, запитав у С.Козьякова, які поради він дав би тим особам, котрі проходитимуть співбесіди у травні. Керманич кваліфоргану повідомив, що багато хто з охочих працювати у ВС приходить на засідання вже озброєним різними прийомами. «Деякі кандидати звертаються до членів колегії по імені та по батькові, використовуючи першу рекомендацію нейролінгвістичного програмування: називати по імені того, з ким спілкуєшся», — зазначив С.Козьяков.

Також претенденти стежать за трансляцією співбесід і знають, хто із «кваліфікаційників» які запитання ставить. Наприклад, голова комісії цікавиться, яку книгу зараз читає кандидат. «Учора уже принесли на співбесіду книгу і показали. Розумію, що тепер ставитиму інші запитання. Наприклад, коли особа була останній раз у театрі. Адже у ВС повинен працювати не тільки доброчесний фахівець, а й людина з широким світоглядом», — зробив висновок С.Козьяков.

Він порадив кандидатам, щодо яких ГРД затвердила висновки про невідповідність критеріям доброчесності та професійної етики, підготуватися до відповідей як юристу: усно надати пояснення щодо кожної претензії громадського органу та пред’явити необхідні документи, які підтверджували б їхні слова. «А не емоційно відповідати, зі зневагою», — порекомендував очільник ВККС. Крім того, він порадив претендентам не приймати седативних ліків, готуватися до несподіваних запитань та перевірки на стресостійкість.

У свою чергу журналісти поцікавилися, чи стежать у комісії за тим, щоб під час проведення співбесід застосовувалася однакова методологія. Адже, трапляється, представники однієї колегії ставлять кандидатові більше запитань, а іншої — значно менше. «У методології немає переліку питань, які ми маємо право поставити, а які — ні», — відповів С.Козьяков.

«У нас можуть бути помилки»

Голова ВККС звернув увагу й на те, що нині варто думати не тільки про те, хто з кандидатів поганий, а й про те, хто хороший. «Час серйозно задуматися, яким має бути новий ВС. Скажу, як я уявляю: ВС має бути працездатним якщо не з першого дня, то дуже швидко. Туди повинні потрапити досвідчені та доброчесні судді? Повинні. Адвокати та науковці? Так. Принципи дотримання гендерної політики мають бути дотримані? Так», — розмірковував С.Козьяков.

За його словами, «кваліфікаційники» ставлять претендентам запитання: «Якщо переможете, що будете робити в перший день, тиждень, місяць?». «Один сказав: «Сяду, почну читати додатково законодавство, дивитися робоче місце». Ми кажемо: «А що буде навколо відбуватися?». «Організаційні заходи», — чуємо у відповідь. То хто має їх здійснювати? Кандидат повинен мати уявлення, що буде відбуватися потім, як він комунікуватиме з колегами, які прийдуть разом з ним. Це не просто зайшов у шикарне приміщення першим, обрав кращий кабінет, переніс гарні меблі з іншого кабінету… Ні, не з цього почнеться життя судді ВС. Почнеться з організаційних заходів. А їх сотні», — пояснив керманич кваліфоргану.

Він вважає, що необхідно, аби до ВС прийшли прагматичні люди, котрі знають, як у короткі строки організувати роботу установи. «Думаю, такі будуть проходити. Нехай потім нас критикують нищівно, але так ВС запрацює швидше», — наголосив С.Козьяков.

За його словами, у період 1—7 червня комісія сформує рейтинг та оголосить переможців конкурсу. Потім рекомендації на зайняття «верховних» посад будуть направлені Вищій раді правосуддя. «Їм потрібно трохи часу, щоб прийняти власне рішення. Це ж конституційний орган. Це наші колеги, які теж можуть когось зупинити або всім надати путівку в життя», — попередив керманич комісії. Останній формальний етап — видання указу Президента.

«Всі, хто пройде до ВС, можуть бути оголошені героями, бо вони витримали конкурс, який розпочався у листопаді, показали країні, ким є. Звичайно, можуть бути помилки та недоліки. Комісія в цілому і я особисто звертали на це увагу. Тому ми оголосили конкурс не на 200 посад, як дозволяє закон, а на 120. Це було зроблено не просто так. Ми знали: якщо робимо це вперше і в таких масштабах, у нас можуть бути помилки. Ми сказали про це. Тому є ще 80 посад для майбутнього конкурсу», — зауважив С.Козьяков.

Тож конкурс на посади у ВС є першою пробою пера «кваліфікаційників». Про те, чи вдала вона, швидше за все, дізнаємося, коли комісія оголосить про другий етап змагань уже за 80 вакансій в установі: чим меншою буде кількість охочих, тим вищою вірогідність того, що перший конкурс розчарував правників.