Закон і Бізнес


Знехтувані права


№44 (1083) 03.11—09.11.2012
1365

Центр інформації про права людини та Центр «Соціальна дія» за підтримки Програми розвитку ООН провели днями дослідження, щоб оприлюднити думку українців під час звіту України про ситуацію з дотриманням прав людини в рамках універсального періодичного огляду в Женеві. Українців спитали, які права людини порушуються найчастіше в їхній країні. Понад 4 тис. респондентів назвали корупцію, низькі соціальні виплати, погане медичне обслуговування, а також дискримінацію.


Перше запитання було відкритим: респонденти мали назвати найбільші порушення прав людини в Україні. Так, найчастіше українці відповідали, що в нашій державі «багато порушень» (22,9%), «низькі соціальні виплати» (22,5%), корупція (13,4%), погане медичне обслуговування (10,7%) та інше. Окремо опитування проводилось і в соціальних мережах, де найбільшим порушенням прав людини назвали «відсутність права на справедливий суд». Приблизно 10% респондентів зазначили, що «наша влада — порушення прав».

Також люди повинні були відповісти на 13 запитань, погоджуючись чи заперечуючи: чи є свобода слова в Україні? чи є прийнятними умови тримання в місцях позбавлення волі? чи захищені українці від дискримінації за різними ознаками?

Більшість українців погодилися, що за останні 4 роки їхні права порушувалися, що нація є незахищеною від дискримінації за різними ознаками, а правоохоронні органи потребують окремого механізму контролю за ними. Крім цього, більшість респондентів уважають, що ефективно оскаржити незаконні дії працівників міліції неможливо (37,8%), а в Інтернеті 46,9% зазначили, що «можна, але дуже складно». Понад 40% опитаних відповіли, що свобода слова в Україні сильно обмежена, а 30% указали, що вона таки існує.

В Інтернеті ж українці поскаржилися на корупцію та катування в правоохоронних органах, а також на дискримінацію. Дослідники говорять, що більшість наголошувала на дискримінації саме за ознакою сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності.

Керівник Центру інформації про права людини Тетяна Печончик, коментуючи результати дослідження, зауважила, що люди спочатку говорили про низькі зарплати, пенсії та соціальні стандарти, а потім уже згадували про право на справедливий суд та інші свободи. «Тобто ми бачимо, що все-таки, говорячи про права, люди мають більш патерналістський підхід — вони чекають, щоб держава давала їм якісь блага, якісь кошти, а вже потім для них свободи і все інше, вони не бачать прямого зв’язку між цим», — сказала Т.Печончик.