Закон і Бізнес


З надією на виправдання


№10 (1256) 05.03—11.03.2016
2777

Конституційний суд РФ своєю постановою наказав унести до Кримінально-процесуального кодексу РФ зміни, що забезпечують жінкам право на розгляд кримінальних справ проти них за участю присяжних засідателів. Нині така можливість передбачена тільки для чоловіків віком від 18 до 65 років.


Зі скаргою до КС РФ звернулася жителька Челябінської області Олена Лимар, яку обвинувачують у вбивстві неповнолітньої дочки. Раніше суд відхилив її клопотання про розгляд справи за участю народних суддів.

Стаття 31 КПК РФ визначає, що облсуди, де можна зібрати колегію засідателів, не розглядають справи, «в котрих як найбільш суворе покарання не можуть бути призначені довічне позбавлення волі або страта». Водночас кодекс забороняє призначати жінкам довічне ув’язнення.

Представники уряду й Ради федерації на засіданні КС підтримали скаргу, повідомляє РБК. Так, Михайло Барщевський і Олексій Александров підкреслили, що, за статистикою, присяжні частіше ухвалюють виправдувальні вироки. Проте представник адміністрації президента РФ в КС Михайло Кротов указав, що право на суд присяжних не входить до складу прописаного в конституції права на судовий захист, а є однією з його процесуальних гарантій.

У свою чергу КС у постанові відзначив, що «позбавлення жінок суду присяжних, передбаченого законом для чоловіків віком від 18 до 65 років, не відповідає принципу юридичної рівності, призводить до дискримінації й обмежує їхнє право на судовий захист».

КС постановив, що жінки, обвинувачені у вбивствах (ч.2 ст.105 КК РФ), можуть клопотати про розгляд їхніх справ судом присяжних, якщо на момент проголошення постанови КС РФ судові засідання в них ще не призначені. Федеральному законодавцеві слід унести поправки до кодексу, забезпечивши жінкам право на суд за участю присяжних засідателів.

Раніше заступник голови Верховного суду РФ Володимир Давидов запропонував скоротити колегії до 5—7 чоловік, при цьому запровадити їх у судах районної ланки. Вони могли б розглядати справи про побутові вбивства й тяжкі тілесні ушкодження. Проте вартість реформи, за оцінками ВС РФ, може перевищити 12 млрд руб.