Закон і Бізнес


Всіх не звільнять


№47 (1241) 21.11—27.11.2015
КСЕНІЯ МАГНУШЕВСЬКА
1630

Члени Конституційної комісії запевнили: тотального позбавлення мантій усіх суддів не буде. «Звільнити всіх і відразу» — це популістська й деструктивна ідея. Водночас вони погоджуються: оновлення суддівського корпусу не уникнути.


Про це йшлося під час експертного обговорення питань щодо внесення змін до Основного Закону та щодо сучасного стану і перспектив оновлення лав служителів Феміди. За словами ректора Національної школи суддів, представника Конституційної комісії Миколи Оніщука, запропоновані корективи не зводяться до питання заміни чи переатестації суддівського корпусу. «Навіть якщо ми одномоментно замінимо всіх суддів, що навіть теоретично неможливо зробити, то без зміни самої системи — організації, функціонування судової влади — позитивного результату не досягти», — зауважив М.Оніщук.

На його думку, є всі підстави очікувати, що корегування положень Конституції закладе реальні підстави для здійснення сподівань суспільства стосовно покращення стану справ у судовій системі та повернення довіри до неї.

За словами М.Оніщука, Конституційна комісія відстоювала необхідність персонального підходу до оцінки майбутнього судді. «Комісія проти тотального звільнення суддів», — нагадав позицію цього органу ректор НШС. Він пояснив: потрібно проаналізувати досьє кожного володаря мантії; перевірити, чи має він високі моральні якості, яким є рівень його компетенції.

У свою чергу голова Вищої ради юстиції Ігор Бенедисюк зауважив, що оновлення системи відбувається вже сьогодні. Так, за його словами, ВРЮ розглянула 30% висновків тимчасової спецкомісії з перевірки володарів мантій. «У 70% випадків ми підтримали позицію ТСК про звільнення суддів», — наголосив І.Бенедисюк.

Про первинне оцінювання всіх служителів Феміди розповів очільник Вищої кваліфікаційної комісії суддів Сергій Козьяков. Він припустив: після того як з’їзд суддів обере новий склад Ради суддів, всі документи, необхідні для проведення оцінювання, буде погоджено. Але якщо й нові «самоврядники» не поспішатимуть із їх схваленням, на допомогу прийде законодавець, який виключить РСУ з процесу погодження цих документів.