Закон і Бізнес


Меч і щит для військових


Автор петиції суддя Евгеній Сидоров.

№44 (1238) 31.10—06.11.2015
6126043

На президентському сайті зареєстрована петиція №22/016243-еп щодо відновлення системи військових судів. На думку її автора, останні повинні розглядати всі справи за участю військовослужбовців.


Як пояснив «ЗіБ» ініціатор петиції — суддя Шевченківського районного суду м.Києва, заступник голови військового місцевого суду Хмельницького гарнізону в 2010 р. Євгеній Сидоров, військові суди довели свою ефективність на практиці. Адже вони успішно функціонують майже в 40 розвинутих країнах світу, серед яких США, Велика Британія, Ізраїль, Іспанія, Франція, Польща.

На його думку, ліквідація у 2010 році військових судів «знищила механізм оперативного оскарження незаконних дій командування, що, у свою чергу, стало причиною збільшення скарг військових». Натомість їх відновлення «дозволить не тільки контролювати, а й захищати права військовослужбовців, бути одночасно мечем та щитом військового правосуддя».

Що стосується підвідомчості справ, то саме від відповіді на це запитання, як уважає Є.Сидоров, залежить ефективність військових судів. «Сама суть існування військових судів полягає в тому, що справи стосовно військових повинен розглядати військовий, який розуміє специфіку служби, так би мовити, дихає з військовими одним повітрям. Відповідно, підвідомчість справ військовим судам повинна бути суб’єктною, а лише у виняткових випадках, пов’язаних зі скоєнням військових злочинів, предметною», — прокоментував «ЗіБ» свою позицію із цього приводу автор петиції.

Нагадаємо: на момент ліквідації в Україні діяло 12 гарнізонних та 2 апеляційні суди, в яких працювало 70 законників.