Закон і Бізнес


Негромадян залишать без громадянства


№40 (1079) 06.10—12.10.2012
1241

Міністерство юстиції Латвії заявило, що проект поправок про «нульовий» варіант громадянства, з якого в країні хотіли провести референдум, суперечить конституції.


«Таким чином немає підстав для початку другого етапу підготовки до плебісциту», — цитує агентство DELFI заяву відомства.

Як пояснила представник Мін’юс­ту Сигіта Васильєва, згідно з зако­нодавством «громадянство — це стій­кий правовий зв’язок людини з державою, в основі якого лежить лояльність». Статус негромадянина обумовлений не лояльністю по відношенню до держави, а фактом його проживання на території Латвії. А значить, вважають у міністерстві, неможливо автоматично надати громадянство всім цим особам.

Поправки, які стали приводом для суперечок, ще навесні підготувала партія «За права людини в єдиній Латвії». Згідно з ними, латвійське громадянство планувалося автоматично надати всім негромадянам — особам, що приїхали в республіку після її приєднання до СРСР в 1940 році, а також їх дітям (жителі країни, що мають цей статус, позбавлені виборчого права, а також обмежені у виборі професії).

У кінці серпня стало відомо, що на підтримку референдуму, на який пропонувалося винести це питання, зібрано 12000 підписів — кількість, достатню для запуску процедури підготовки до плебісциту. Підписи передали для перевірки в Центрвиборчком республіки, після чого комісія звернулася відразу до кількох установ (у тому числі й Мін’юсту) з проханням оцінити проект.

Раніше проти поправок про «нульове» громадянство виступив латвійський міністр юстиції Яніс Борданс. Спроби організувати плебісцит із цьо­го питання чиновник розцінив як про­вокацію і підрив засад держави. Прем’єр-міністр Валдіс Домбровськіс у свою чергу нагадав, що в Сеймі наразі розглядаються поправки, що посилюють закон про референдуми, які «могли б припинити подібні ініціативи».