Закон і Бізнес


Конституційна відвертість

За допомогою публікації матеріалів справ у Інтернеті хочуть розв’язати проблему закритості КС


№35-36 (1229-1230) 01.09—11.09.2015
1567

До Конституційного суду РФ почали надходити перші електронні звернення. Проте юристи вимагають подальшого розширення можливостей електронного правосуддя й публікації скарг і матеріалів справ на його сайті.


Як повідомляє право.ру, з 1 серпня набули чинності поправки до закону «Про Конституційний суд РФ», яким була передбачена можливість вести листування з КС в електронному вигляді: заявникові для цього потрібно зареєструватися в особистому кабінеті на сайті суду. За кілька днів реєстрацію на сайті пройшли близько 20 користувачів, але скарг через Інтернет поки відправлено близько 10.

На думку юридичної спільноти, електронні звернення не розв’язують проблеми закритості судочинства в КС. Так, згідно з результатами анонімного анкетування, проведеного однією з юркомпаній на конференціях і семінарах з питань права, 92% респондентів підтримують публікацію матеріалів справ на сайті КС або іншому інтернет-ресурсі. 83% опитаних уважають, що таку публікацію необхідно закріпити законодавчо, врегулювавши її порядок і строки. При цьому 74% учасників опитування відзначили, що публікувати матеріали потрібно, виходячи з «презумпції згоди заявника», тобто якщо у зверненні він прямо не висловив заперечення проти цього.

Повноважний представник президента в КС Михайло Кротов не підтримав пропозиції відкрити матеріали справ, що перебувають у КС. «На суд не повинно впливати їх обговорення, а для ознайомлення з позиціями сторін достатньо трансляції відкритих засідань і розміщуваних на сайті видеозаписів», — переконаний М.Кротов.

Голова комітету Держдуми з питань конституційного законодавства Володимир Плигін у свою чергу вважає, що «конституційне правосуддя порушує широкі питання, що мають принципове значення для розвитку правової системи, і, можливо, варто піти на те, аби в максимальному обсязі публікувати документи, які ставлять питання перед КС, включаючи відгуки і висновки експертів». Він не виключає можливості внесення таких поправок до закону про КС.

До речі, в КС України подання і звернення надходять поштою або безпосередньо в суд. Цього року КСУ ввів практику публікації текстів отриманих документів.