Закон і Бізнес


Слідчі судді ініціюють зміни щодо розгляду справ колегіями суддів

Формування колегій негативно впливає на розумні строки


24.06.2015 14:13
1459

Громадська організація «Асоціація слідчих суддів України» розкритикувала положення Кримінального процесуального кодексу відповідно до якого кримінальне провадження в суді першої інстанції щодо злочинів, за вчинення яких передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк більше десяти років, здійснюється колегіально судом у складі трьох професійних суддів.


Як повідомили "ЗіБ" в Асоціації, такі вимоги ч. 2 ст. 31 КПК  України  унеможливлюють  розгляд кримінальних проваджень у терміни, передбачені законодавством.

Під час формування колегій для розгляду  даної категорії кримінальних проваджень, зазначають в Асоціації, виникає низка проблем. А саме: участь суддів у досудовому розслідуванні, заявлення суддями самовідводів, закінчення повноважень у суддів, відпустки, відрядження, лікарняні. В  судах  з  невеликою  кількістю  суддів, в яких неможливо створити  нову колегію, вище вказана норма закону щодо обов’язкового колегіального розгляду призводить до направлення  кримінальних проваджень  до апеляційного  суду  для визначення підсудності, а  в інших судах  до зміни складу колегії  та  проведення судового розгляду спочатку.

Таким чином, формування колегії по даній категорії  кримінальних проваджень   негативно впливає на розумні  строки  розгляду кримінальних проваджень, внаслідок  чого  порушуються   права людини, що  породжує  скарги  від  учасників  кримінального  провадження.

З огляду на це Громадська організація звернулась до суб’єкта законодавчої  ініціативи  з листом  щодо   ініціювання законодавчих змін  до ч. 2 ст. 31 КПК України, визначивши, що кримінальне провадження в суді першої інстанції щодо злочинів, за вчинення яких передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк більше десяти років, за клопотанням  обвинуваченого, здійснюється  колегіально судом у складі трьох професійних суддів.

В Асоціації також відзначають, що їх пропозиції  підтримали й інші  суди України. Які саме - не уточнюється.